Türk Firması Katar'a Gemi Satıyor

Antalya'da faaliyet gösteren Ares Tersanesi ve Ticaret A.Ş., Katar hükümetine karakol gemisi satıyor.

Türk Firması Katar'a Gemi Satıyor

Antalya'da faaliyet gösteren Ares Tersanesi ve Ticaret A.Ş., Katar hükümetine karakol gemisi satıyor.

06 Aralık 2017 Çarşamba 23:33
277 Okunma
Türk Firması Katar'a Gemi Satıyor

Türkiye’nin milli savunma sanayi için geliştirdiği projeler e bir yenisi daha eklendi. Katar’ın Türk firmasına vermiş olduğu on yedi adet gemiden ilkinin inşaatı bitti. Yakın zamanda teslimi gerçekleşecek olan gemi, otuz yedi deniz mili hızına ulaşarak dünyadaki en hızlı karakol gemisi olmanın da haklı gururunu yaşıyor.

Antalya’da faaliyetlerine devam eden Ares Tersanesi ve Ticaret A.Ş., Katar’dan aldığı siparişleri tamamlamaya başladı. Firma, ilk olarak üç sene önce hayata geçirdiği Hercules Sınıfı Karakol Gemileri çalışması doğrultusunda Katar’dan on yedi adet karakol gemisi siparişi vermişti. Firma, aldığı siparişlerden yirmi dört metrelik gemilerden beş tane, otuz dört metrelik gemilerden de altı adetini teslim etmişti. Son olarak otuz dört metrelik yedinci gemisini tamamlayan firma, aynı zamanda kırk sekiz metrelik gemiyle birlikte iki gün sonra yeni bir teslimat sağlayacak.

Dünya üzerinde mevcut olan en hızlı karakol gemisi özelliğine sahip olan gemi, aynı zamanda ülkemizde de inşa edilmiş en büyük kompozit gemi unvanına sahip. Karakol gemileri, saatte otuz yedi deniz mili hızına kadar çıkabiliyor. Askerî ve güvenlik gayesi ile kullanılan gemiler, aynı zamanda oldukça lüks bir şekilde inşa ediliyor.

Firma tarafından verilen bilgide, ihâleye on sekiz adet şirketin girdiği ve Türk firması olarak kendilerinin yarışı kazandıkları belirtildi. Firma, bugüne kadar on bir adet gemiyi teslim ettiğini de belirtti. 

Anahtar Kelimeler:
KatarKarakol Gemisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.