Tüketici Güven Endeksinde Düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu şubat ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

Tüketici Güven Endeksinde Düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu şubat ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

20 Şubat 2018 Salı 10:43
115 Okunma
Tüketici Güven Endeksinde Düşüş

TÜİK, tarafından açıklanan 2018 yılına ilişkin şubat ayı tüketici güven endeksi verilerine göre, Ocak ayında 72,33 olan endeks 0,1 oranında azaldı Şubat ayında 72,25 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre hane içi maddi durum beklentisi endeksi Ocak ayına göre yüzde 0,2 artarak yüzde 91,3 olarak açıklandı.

Anket sonuçlarına göre genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ocak ayında 96,1 olup, Şubat ayında 0,7 oranında artış kaydederek 96,8 olarak belirlendi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi Ocak ayına göre yüzde 0,9 oranında azalarak Şubat ayında 75,3 olarak kaydedildi. Bu düşüşün sebebi 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandığı bildirildi.

Tasarruf etme ihtimali endeksi Ocak ayında 26,2 olurken Şubat ayında yüzde 1,9 oranında düşüş kaydetti. Yüzde 1,9 oranında azalan tasarruf etme ihtimali endeksi 25,7 oldu. Bu düşüşün, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandığı belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.