TÜİK, Ekim Ayı Enflasyon Verilerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayı enflasyon verilerini paylaştı.

TÜİK, Ekim Ayı Enflasyon Verilerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayı enflasyon verilerini paylaştı.

05 Kasım 2018 Pazartesi 10:46
182 Okunma
TÜİK, Ekim Ayı Enflasyon Verilerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan Ekim ayı enflasyon raporuna ulaşıldığı kaydedildi. Buna istinaden Ekim ayı içerisinde enflasyon oranlarının 2003 yılından itibaren yakalanan en yüksek değerde olduğu ve yüzde 25,24 seviyesinde gerçekleştiği öğrenilirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yıl sonu enflasyon tahmininin de yüzde 23,5 seviyesinde olduğu belirtildi.

Ekim ayında aylık TÜFE’de yüzde 1,9 oranında artış tahmininin yapıldığı yıllık ise yüzde 23,5 seviyesine kadar gerileme ön görüldüğü öğrenilirken, çekirdek enflasyonun ise Ekim ayında yüzde 24,05’ten yüzde 23,34’e kadar düştüğü tespit edildi.

Aylık bazda en yüksek artışın yüzde 12,74 ile giyim ve ayakkabı grubunda olduğu bilgisine ulaşılırken, ana harcama grupları içerisinde 2018 yılı Ekim ayı endeksinde konuya yüzde 4,15 oranında, ev eşyasında yüzde 3,44 oranında, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3,22 oranında, eğlence ve kültürde ise yüzde 0,85 oranında düşüşün gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı.

Yıllık bazda en yüksek artışın yüzde 38 ile ev eşyasında olduğu tespit edilirken, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla TÜFE’de çeşitli mal ve hizmetler için yüzde 31,50 oranında, gıda ve alkolsüz içecekler için yüzde 29,26 oranında, konut için ise yüzde 25,72 oranında artışın yaşandığı izlendi.

Yurt içi üretici fiyat endeksinin ise 2018 yılı Ekim ayı için bir önceki aya kıyasla yüzde 0,91 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla ise yüzde 40,22 oranında artış gösterdiği görüldü. Aylık en çok gerçekleşen artışın ise ham petrol ve doğal gaz sektöründe yaşandığı bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.