TSK'nın Yemeklik Yağ İhtiyacını Trakya Birlik Karşılayacak

Türk Ordusunda görevli askerlerin sağlıklı beslenmesi ve yerli üreticinin desteklenmesi adına hayata geçirilen proje kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), yemeklik yağ ihtiyacını Trakya Birlik'in karşılayacağı açıklandı.

TSK'nın Yemeklik Yağ İhtiyacını Trakya Birlik Karşılayacak

Türk Ordusunda görevli askerlerin sağlıklı beslenmesi ve yerli üreticinin desteklenmesi adına hayata geçirilen proje kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), yemeklik yağ ihtiyacını Trakya Birlik'in karşılayacağı açıklandı.

11 Şubat 2018 Pazar 10:19
134 Okunma
TSK'nın Yemeklik Yağ İhtiyacını Trakya Birlik Karşılayacak

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından imzalanan "gıda maddeleri tedariki"ne ilişkin protokole göre, Türk ordusunun yemeklik ayçiçeği yağı ihtiyacının Trakya Birlik'ten karşılanacağını ifade etti.

Sezen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görev yapan er ve erbaşların sağlıklı, kaliteli, güvenli ve dengeli beslenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Protokolün bu doğrultuda yerli ürün teminiyle çiftçiye de destek olacağını kaydeden Sezen, "Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya teşekkür ederim." diye konuştu.

İlk etapta 5 bin ton yağ vereceklerini kaydeden Sezen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gurur kaynağımız olan ordumuzun ihtiyacı olan ne varsa, Trakya Birlik'in ürettiklerinden almak bizden almak istediklerini söylediler. Ben de yetkili arkadaşımızı görevlendirdim. 'Biryağ', 'Trakyağ' markamızda ayçiçeği yağı ve margarinlerimiz var. Bakanımızın huzurunda yapılan çalışmalarda, bizden yemeklik rafine yağ istediklerini ve sürekli devam etmesi gerektiği ifade edildi. Trakya Birlik de buna zaten hazır. Kısa sürede yağ ihtiyaçlarını karşılamaya başlayacağız. Bu Trakya Birlik'in Türkiye'de ne kadar güvenilir duruma geldiğini ortaya koyuyor. Yapı olarak da örnek gösteriliyoruz çok şükür. Bunu Başbakanımız da Cumhurbaşkanımız da örnek gösteriyor. Kooperatifçilik Strateji Belgesi'nin açıklandığı gün Trakya Birlik kooperatifler arasında örnek gösterildi. Biz ülkemizde 80 milyon insanımıza ve tabii gurur kaynağımız, göz bebeğimiz şanlı ordumuza, oradaki gençlerimizin sağlığını bozmayacak, onları daha ileri noktalara taşıyabilecek üretim yapmayı sürdüreceğiz. İlk etapta 5 bin ton seviyelerinde ticaretimiz olacak."

Yatırım kararı aldıklarını ve önümüzdeki yıllarda daha geniş ürün yelpazesiyle pazarda olacaklarını ifade eden Sezen, "Sonuçta ordumuzun tüm yemek yapan fabrikalardan aldığı yemeklerde de Biryağ kullanılmasının belirtilmesi ve istenmesi üzerine bu bize pazarda biraz daha genişleme yolunu açacaktır. Üretimimizin üzerinde bir pazara sahibiz şu anda. Yeni aldığımız yatırım kararlarıyla da bu üretimi artırmayı düşünüyoruz. Trakya Birlik şu anda iyi yolda gidiyor. İnşallah bozulmaz ve bozulmaması için de mücadele ediyoruz. Trakya Birlik'in önümüzdeki yıllarda ülkemizde daha büyük ürün yelpazesiyle yer alacağını düşünüyoruz." dedi.

Anlaşmaya göre, 5 bin ton yemeklik yağın mayıs ayından itibaren TSK'ya gönderileceği bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.