Torba Yasa'da İnternete Yüzde 50 Zam

Yeni yıl ile beraber yürürlüğe girecek olan torba yasa da Özel İletişim Vergisi ile birlikte internet kullanımı vergisine yüzde 50 artış uygulanacak.

Torba Yasa'da İnternete Yüzde 50 Zam

Yeni yıl ile beraber yürürlüğe girecek olan torba yasa da Özel İletişim Vergisi ile birlikte internet kullanımı vergisine yüzde 50 artış uygulanacak.

08 Aralık 2017 Cuma 10:15
210 Okunma
Torba Yasa'da İnternete Yüzde 50 Zam

Yeni yılla birlikte gelecek olan vergiler bugün yürürlüğe giren torba yasa ile belli oldu. Birçok kullanım alanına gelen zamlar belirlenirken, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel İletişim Vergisi, ev kiraları, internet gibi çok sayıda alanda vergi zamları açıklandı. Gelen vergiler arasında en yüksek seviyede MTV ve Özelİletişim Vergisi adıyla internete uygulanacak.

Enflasyonun yüksek gelmesi ile bütçede açık çıkması durumuyla karşılaşan hükümet, torba yasa ile 28 milyar liralık açığı vergilere uyguladığı zamlardan karşılayacak. 124 maddelik torba yasa ile birlikte yılda iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın motor hacmi ve fiyatına göre yüzde 15 ila yüzde 50 arasında zam uygulanacak. Sigara kullanımında ucuz olduğu için tütünü ve sarma sigaraları tercih eden vatandaşlar ise artık yüzde 100 zam ile bu ürünlere ulaşabilecek. Ev kiralarına uygulanan vergi indirimi yüzde 25'den yüzde 15'e inmişti, yeni yıl ile birlikte ev kiraları zamlarında artış bekleniyor. Alkolsüz içeceklere de meşrubat, gazlı içeceklere yüzde 10 ÖTV zammı torba yasa içerisinde gelecek.

Torba yasa ile yürürlüğe girecek olan zamlar gsm, ev telefonu ve internetten alınan Özel İletişim Vergisinde yüzde 7.5'a sabitlendi. Cep telefonu ve ev telefonlarının vergilerinde indirime gidilirken, internete uygulanan yüzde 50 artışla birlikte yüzde 7.5'a yükselmiş durumda.

Cep telefonu kullanıcılarının önümüzdeki seneden itibaren faturalarında gözle görülür bir artış yaşanacak. Günümüzde her cep telefonu kullanıcısı internet kullanımından faydalanırken yeni gelecek olan zamlarla birlikte, faturaların ücretleri artış gösterecek.

Anahtar Kelimeler:
Torba YasaVergi Zam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.