TMSF'den Dumankaya ve Fi Yapı Satışına İlişkin Açıklama

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Dumankaya ve Fi Yapı’nın satışına ilişkin açıklamalarda bulunarak, TMSF cirosunda yüzde 30-35 arasında büyümeyi öngördüklerini bildirdi.

TMSF'den Dumankaya ve Fi Yapı Satışına İlişkin Açıklama

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Dumankaya ve Fi Yapı’nın satışına ilişkin açıklamalarda bulunarak, TMSF cirosunda yüzde 30-35 arasında büyümeyi öngördüklerini bildirdi.

03 Mart 2018 Cumartesi 14:06
211 Okunma
TMSF'den Dumankaya ve Fi Yapı Satışına İlişkin Açıklama

Bünyesinde 981 firmayı barındıran TMSF, bu firmaların büyüklüğünün 1.5 milyar dolar ile 100 bin arasında değiştiğini bildirdi. Ve bu firmaların bu yıl neticesinde cirolarında yüzde 30-35 arasına bir büyüme kaydetmesini öngördüklerini açıkladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta
 Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, gayrimenkul şirketleri arasından Dumankaya ve Fi Yapı'nın satışına yönelik yaptığı açıklamada, "Uluslararası firmayla görüşme halindeyiz. Onlar bitmemiş inşaatları tamamlayarak mağduriyetleri giderecek. Satışı da henüz taslak halinde." sözlerine yer verdi

Gülal, FETÖ şirketlerinden çok enerji şirketlerinin talebinde artış olduğunu belirterek, "Henüz FETÖ şirketleri satış halinde olmadığı için gelip isteyen olmadı ama genellikle enerji şirketlerini soranlar var. Bu süreçte şirketleri hemen satalım kaygımız yok. Dolayısıyla orada muhafazakar davranıyoruz. Koza İpek'in satış dedikodusu var ama bunlar sadece dedikodu." açıklamasında bulundu.

Şirket kaynaklarına destek olduklarını bildiren Gülal, "Naksan Plastik Fabrikası'nı teminen 150 milyon lira kaynak aktardık. Orada biz 2 bin 300 kişilik istihdam sağladık.Avrupa'nın en iyi plastik fabrikalarından birisi. Önemli bir milli servet. Dolayısıyla katma değer üretmesine teminen oraya kaynak aktarıp çalıştırdık." İfadesini kaydetti.

TMSF’den Adabank’ın Satışı Açıklaması

TMSF Başkanı Gülal, Adabank'ın satışına ilişkin yaptığı açıklamada "Adabank'ın 11 kez satılması denendi. Şu anda İslam Kalkınma Bankası'nın iştiraki üzerinden görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz daha imza atmadık ama onlar ciddi bir alıcı. Muhammen bedel de karşı tarafla konuşuldu." sözlerini bildirdi.

23 milyar dolar ile 26 bankaya ortak olan TMSF hakkında Gülal, "Tahsilat çalışmalarında son aşamadayız. Yeni TMSF başkanı sıfatıyla hareket imkanım çok fazla yok. Geçmiş 15 sene içerisinde yapılabilecek her şey yapılmış vaziyette. Biz biraz daha zorlayarak 5 yıllık süreç içerisinde 1 ya da 1,5 milyar dolar tahsilat yapabiliriz diye düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bünyesinde barındığı şirket cirolarında yüzde 30-35 arasında büyüme kaydetmesini hedefleyen Gülal, "Şirketlerin karlılıklarında yüzde 20'ye yakın bir artış söz konusu, öz kaynakları da yüzde 6 seviyesinde büyüdü. Bu şirketlerin büyük bir kısmı her manada büyüdü. Boydak Holding yüzde 30 büyüdü. Aydınlı Grup'u 550 mağaza sayısında aldık, şu anda 580 mağazamız var. Faruk Güllüoğlu'nu 51 şube ile devraldık şu an 71 şubemiz var. Devamında 2018'de de bunu 80'e çıkarmayı arzuluyoruz. Hatta Gaziantep'de Naksan Holding'in firmalarından Naksan Plastik biz geldiğimizde yüzde 30 kapasiteyle çalışıyordu, şu an yüzde 80 kapasiteyle çalışıyor. Biz geldiğimizde fabrikasında 350 kişi vardı şu an bin 300 kişi çalışıyor. Royal Halı firmasını da çalışır hale getirdik ve orada ekstradan 2 bin 500 kişiye istihdam sağlamış olduk." sözlerini kaydetti.

TMSF’nin, Avrupa'nın en kuvvetli mevduat sigortacılık kurumlarından bir tanesi olduğunu açıklayan Gülal, "Kamuoyunda TMSF, şirket yöneten, bankalara operasyon çeken bir kurum algısı var. TMSF, Avrupa'nın en kuvvetli mevduat sigortacılık kurumlarından bir tanesi. Bizim yaklaşık 33 milyar TL'lik rezervimiz var. Bu rezerv sadece garanti kapsamındaki 100 bin TL'lik kısmın ödenmesini teminen bankalardan belli periyotlarla topladığımız sigorta primlerinin neticesinde oluşan tutar. Bu Avrupa'nın hiçbir ülkesinde yok. Bu rezervle ilgili zaman zaman da eleştiriliyoruz. Ülkemiz 2001'de kötü bir dönemden geçti. Dolayısıyla toplayabildiğimiz kadar toplayacağız, bununla alakalı bir hedefimiz yok. Rezervimizin sigortalı mevduatımızı karşılama oranı yüzde 7,6 seviyesinde. Avrupa'da buna en yakın oran yüzde 3 seviyesinde. Bank Asya'nın garanti kapsamındaki tutarları bu rezervden ödendi. 15 yıllık süreçte gerek ekonomik gerek siyasi istikrarla çok banka krizi yaşamadık." TMSF'nin 2018'deki gündemine ilişkin de bilgiler veren Gülal, "Birçok grupla ibralaşma noktasındayız. Yeni TMSF başkanı olarak bu dosyaları kapatarak ilerlemek istiyorum. Devraldığımız şirketlere emanet ya da FETÖ şirketi gözüyle bakmıyoruz. Her biri milli servet. O yüzden bunları mümkün olduğu kadar büyütmeye gayret ediyoruz. 2018'de bu firmaların sorunlarının çözümüyle uğraşacağız." ifadesine yer verdi.


TMSF FETÖ Şirketlerinde Sadece 1 Satış Gerçekleştirdi

FETÖ şirketleri satışında sadece 225 milyon TL ile Balıkesir’deki bir şirketin satışı yapıldığını vurgulayan Gülal, "Eğer firmanın ekonomik devamlılığında bir tehlike söz konusu ise firmanın satışı gündeme gelebiliyor ama böyle çok firmamız yok. Firmalarımız genel itibarıyla kuvvetli ve genelde varlık satışı yapmak suretiyle firmalarımızın işletme sermayelerini kuvvetlendiriyoruz. Böylece döngüyü sağladığımız çok firma var. Planladığımız bir şirket satışı söz konusu değil. Temel politikamız ekonomik devamlılığı tehlike arz eden firmaların satışı gündeme gelebiliyor. Ama temel politikamız mahkemeler sonuçlanıncaya kadar bu firmaları himaye etmeyi sürdürmek.

FETÖ şirketlerinde çok satış yapmadık. Bir şirket satışı yaptık. Balıkesir'de bir firmayı 225 milyon TL'ye sattık. Diğerlerinde ise varlık satışı oldu. Varlık satışları firmanın nakit ihtiyacının giderilmesi için teminen yapılan satışlar. O yüzden ne hissedarlara ne de başka bir yere ya da hazineye aktarılan tutar söz konusu değil. Her tür satışımızdan önce mutlaka SPK onaylı bir değerleme şirketine varlığın değerini tespit ettiriyoruz ve TMSF’nin satışları genellikle ihale yöntemiyle oluyor. Bunları da mutlaka ihale yöntemiyle satarız diye düşünüyorum." açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 03.03.2018 14:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.