TİM’den Albayrak’a 10 Çözüm Önerisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İsmail Gülle, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a 10 çözüm önerisi sunduklarını bildirdi.

TİM’den Albayrak’a 10 Çözüm Önerisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İsmail Gülle, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a 10 çözüm önerisi sunduklarını bildirdi.

17 Eylül 2018 Pazartesi 11:13
121 Okunma
TİM’den Albayrak’a 10 Çözüm Önerisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a 10 çözüm önerisi sunduklarını bildiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İsmail Gülle, geçen hafta yaptıkların görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu. Bu ayın başında yürürlüğe giren Türk parası kıymetini koruma hakkında tebliğe ihracatçılar tarafından yeni tavsiyeler getirildi.

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan ihracat ile çıkılacağını belirten Gülle, ihracatçıların müşterilerin kaybetmemeleri için 180 gün olan sürenin 360 gün olarak değiştirilmesini, ihracat bedelinin bankaya satılması zorunlu olan yüzde 80'lik kısmı yüzde 40'a çekilmesini, ihracat bedellerinin kâr marjı düşük sektörlerde kambiyo zararı oluşma tehlikesi nedeniyle dövize çevrilmesinde döviz kurunun sabit tutulmasını talep etti.

Döviz kredi işlerinde serbest bölgelerin KKDF düzenlemesinde olduğu gibi 'yurtiçi' olarak değerlendirilmesi gerektiğini, tebliğ hükümlerinin 6 ay olan geçerlilik süresinin uzatılmaması gerektiğini, transit ticaretin, özel fatura ile ihracat (bavul ticareti) ve mikro ihracat kapsamında yapılan ihracatın tebliğ kapsamına girip girmediği netleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Gülle, söz konusu öneriler arasında bu tebliğe uymanlar hakkında ihracat rayiç bedelinin yüzde 5'i kadar idari para cezası yaptırımı makul bir seviyeye indirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.