Temel Besin Maddesi Olan "Su" Fiyatlarına "Güncelleme"

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, zamlı su fiyatları hakkında bilgilendirme yaptı.

Temel Besin Maddesi Olan "Su" Fiyatlarına "Güncelleme"

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, zamlı su fiyatları hakkında bilgilendirme yaptı.

06 Kasım 2018 Salı 14:54
146 Okunma
Temel Besin Maddesi Olan "Su" Fiyatlarına "Güncelleme"

İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz kurundaki hızlı yükselişin akabinde plastik su şişerlerine zam yapıldığı iddiasını hatırlattığı kaydedildi.

Önceki açıklamasında zamların gerçek dışı olduğunu ifade eden Akkaya, pet şişenin ham maddesinin ithal edildiğini fakat yüzde 60 oranına varan zamların ise söz konusu olmadığını vurgulayarak, imalatçıların, dağıtımcıların ve perakendecilerin yaz aylarını fırsat bilerek suyu zamlı sattıklarını belirtti.

Suların, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nda yer alan 62. Madde uyarında temel besin maddesi olması nedeniyle fiyatlarının tarifeye bağlı olduğunu söyleyen Akkaya, bu zamların ardından en son üç yıl önce belirlenen fiyat tarifesinde güncelleme çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Su ve ekmeğin tarifeye bağlı olarak satıldığını belirten Akkaya “Yeni tarifeyi belirlerken hem nakliyeyi, hem imalat maliyetini, hem dağıtımı yani tüm kalemleri dikkate aldık. Yeni tarifemizde zam oranı 3 yıl önceki tarifemize göre yüzde 21-25 arasında oldu. Şu anda bu fiyatlar imalatçıyı kurtaracak fiyatlardır. İstanbul'daki yakın membalarda bu fiyatların altında su satanlar var.

Yeni tarifeyi çıkardıktan sonra önce üst birliğimiz olan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne gönderdik. Onlar onayladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdi. Orada 15 gün bekledi, herhangi bir itiraz olmadan kabul edildi. Şu anda 39 ilçe ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdik. Piyasanın denetlenmesi için tarifemiz belirlendi. Bundan sonra görev vatandaşlarımıza, basına, görevlilere düşüyor" açıklamasında bulundu.

Ahmet Turan Akkaya, doların gerilemesine rağmen zamların geri alınmadığını hatırlatarak, yeni fiyatlarda özellikle polikarbon şişe sularının üzerinde mesai harcadıklarını kaydetti. Yeni tarifeye göre ise 19 litrelik dönüşümlü polikarbon suyun tavan fiyatının 9,5 lira olarak belirlendiğini, dönüşümsüzde ise bu fiyatın en çok 11 lira olabileceğini söyledi.

Yeni belirlenen fiyatlardan üretici ve dağıtıcının zarar etmeyeceğini vurgulayan Akkaya, 19 litrelik damacananın geçtiğimiz yaz aylarında 20 liraya kadar fiyatlarının yükseldiğini hatırlattı ve şu anda 14,15 liraya kadar satışının sürdüğünü söyledi. Bu fiyatların üzerinde satışın mümkün olmadığını kaydeden Akkaya, vatandaşın da tarifenin çok üzerinde ödeme yapmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Yeni tarifeye göre ise zamlı su fiyatları; "19 litre polikarbon damacan dönüşümlü 9,5 lira, 19 litre polikarbon damacana dönüşümsüz 11 lira, 10 litre pet su dönüşümsüz (2 adet) 12 lira, 5 litre pet su dönüşümsüz (4 adet) 12 lira, 1,5 litre pet su dönüşümsüz (12 adet) 12 lira, 0,33 litre pet su dönüşümsüz (24 adet) 12 lira, 0,5 litre pet su dönüşümsüz (24 adet) 12 lira, 0,33 litre cam şişe dönüşümsüz (12 adet) 17 lira, 0,75 litre cam şişe dönüşümsüz (6 adet) 15 lira, 180 cc bardak su (60 adet) 12 lira, 200 cc bardak su (60 adet) 12 lira, 250 cc bardak su (40 adet) 11 lira, 300 cc bardak su (40 adet) 11 lira. 20 şişe dönüşümsüz maden suyu 13 lira, 24 şişe dönüşümsüz maden suyu 15 lira."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.