''Teknoloji Üst Düzey Yöneticisi Olmalı''

Ülkemizdeki önemli eksikliğe dikkat çeken Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, başka ülkelerde ticari temsilcilerin olmasının yanı sıra teknoloji temsilcilerinin neden olmadığına tepki gösterdi.

''Teknoloji Üst Düzey Yöneticisi Olmalı''

Ülkemizdeki önemli eksikliğe dikkat çeken Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, başka ülkelerde ticari temsilcilerin olmasının yanı sıra teknoloji temsilcilerinin neden olmadığına tepki gösterdi.

21 Şubat 2018 Çarşamba 15:07
110 Okunma
''Teknoloji Üst Düzey Yöneticisi Olmalı''

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Microsoft Teknoloji Zirvesi’nde Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun yönetimi kapsamında gerçekleşen “CEO’ların Ajandası: Dijital Dönüşüm” panelinde teknoloji yönetimi hakkında açıklamalar yaptı.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ülkemizde neden teknoloji ateşesi olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bugün büyükelçiliklerimizde ticari ateşemiz var. Neden bir teknoloji ateşemiz yok? Danimarka eğer Silikon Vadisi’ne büyükelçi atıyorsa biz de ülke olarak bazı şeyleri kendimize sormalıyız. Devlet organize bir şekilde atama yapmalı. Bu hükümetin Teknoloji Üst Yöneticisi (CTO) kim? Bu artık belirlenmeli.” 

Microsoft’un işbirliği neticesinde geliştirilen çözümlerin dünyada 10 ülkeden 52 ülkeye ihracının yapıldığına değinen Hakan Ateş, "Microsoft ile beraber geliştirdiğimiz bu çözümler rekabet ve iş birliği kavramının ortaya çıkardığı ‘rekaberlik’ ile ortaya çıktı. Günümüzde rekaberlik çok kritik. Ürünler, müşteriler ve çalışanlar dijitalleşiyor. Bir ileri aşamada robotlar ve makine öğrenimi bize eşlik edecek. Rekabet öyle bir hal aldı ki iş birliğini (rekaberliği) zorunlu tutuyor. Biz Microsoft gibi teknoloji şirketleriyle çalışarak yeni ürünler ve çözümler geliştiriyoruz. Farklı sektörlerle iş birliği yapmamız gerekiyor. Annem bankacı sanıyor ama ben aslında bir çöpçatanım. Ben teknoloji ile insan arasındaki bir çöpçatanım.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin refahının finansal okuryazarlık ve dijitalizasyonla ilgili reformları yapması sonrasında artıracağını belirten Ateş, “İş artık politik hükümetlerle yönetilmekten ziyade, nasıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) veya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK) yönetiliyorsa, teknoloji konusunun da aslında bürokratlarla belli bir master plan çerçevesinde ele alınması gerekli.” sözlerini kaydetti.

Finansal hususta ülke sektörünü korumanın tek yolunun teknoloji şirketleriyle işbirliği yapmak olduğunu vurgulayan Ateş, “FinTech’ler artık finans sahasına giderek daha etkili olarak giriyor. Tek kurtuluş yolumuz onlarla iş birliği yapmak. O desteği alıp bütünselliği içinde makine öğrenmesi ile beraber yapay zeka ile birlikte insanların işini kolaylaştırmak… “ dedi.

Son Güncelleme: 21.02.2018 23:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.