Tebriz-Van Yolculuğu Başlıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ramazan Bayramı sonrasında Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığının başlayacağını açıkladı.

Tebriz-Van Yolculuğu Başlıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ramazan Bayramı sonrasında Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığının başlayacağını açıkladı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 20:56
97 Okunma
Tebriz-Van Yolculuğu Başlıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığının Ramazan Bayramı sonrasında başlayacağını duyurdu. Van-Tebriz hattının seferleri 18 Haziran’dan başlıyor.

Kars Tren Garı'ndaki Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması "Tam o an" başlıklı serginin açılışında konuşmada bulunan Arslan, Doğu Ekspresi treninin güzergahında çekilen fotoğraflardan oluşan 42 eserin yer aldığı serginin diğer illerde de açılacağını beyan etti.

Bu coğrafya da 162 yıl önce 1856 yılında İzmir-Aydın arasında ilk rayın döşendiğini anımsatan Arslan, tren yolunun bir buçuk asırlık serüvende ülkeye, geçmişe değer kattığını, trenin, kederleri, sevinçleri, ayrılıkları, kavuşmaları simgeleyen adeta bir tarih olduğunu vurguladı.

Doğu Ekspresi'nin Türk kültür hayatının en canlı dönemlerinin yaşandığı ve bu güne kadar milyonlarca insanın anısının, hayallerinin bulunduğu, umutlarının taşındığı tren olduğunu belirten Arslan, kara trenle başlayan yolculuğun şimdi konforlu, hızlı trenlerle devam eden bir döneme geldiğini, 1950'li yıllardan itibaren el değmemiş Kars'a kadar gelen hattın bundan 2-3 sene önce tamamen yenilendiğini, bu hatta çalışan trenleri de daha modern, günümüz teknolojisiyle donanmış trenler haline getirdiklerini ifade etti.

İller için önemli olan Malatya-Elazığ Ekspresi’nin bugün itibarıyla hizmete girmiş olacağını, İran ile Türkiye arasında yük taşımacılığı olduğunu ancak yolcu taşımacılığının olmadığını, yaklaşık 3 yıldır ara verdikleri Tebriz-Van arasındaki tren ile yolcu taşımacılığına Ramazan Bayramı'ndan sonraki ilk gün olan 18 Haziran'da başlayacaklarını, ilk trenin Tebriz'den 18 Haziran'da yola çıkıp Van'a geleceğini ve ertesi gün Van'dan Tebriz'e gideceğini, bu, ülke ve bölge için önemli olduğunu belirtti.

Anahtar Kelimeler:
TebrizVan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.