TBB’den Moody’s’e Misilleme

Moody's'in dün yayınladığı, Türkiye bankacılık sistemi görünümünün negatif olduğu raporuna, Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) sert açıklama geldi.

TBB’den Moody’s’e Misilleme

Moody's'in dün yayınladığı, Türkiye bankacılık sistemi görünümünün negatif olduğu raporuna, Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) sert açıklama geldi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:49
90 Okunma
TBB’den Moody’s’e Misilleme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ,dün yayınladığı raporda, Türkiye bankacılık sistemi görünümünün negatif olduğu belirtmişti.

Moody’s’in raporunda, "Türk bankalarının faaliyet gösterdiği çerçeve aralarında ekonomik büyümede yavaşlama, etkin olmayan para politikası, TL'nin değer kaybı ve yüksek işsizliğin de bulunduğu bir dizi unsur nedeniyle zorlayıcı olmayı sürdürecek." ifadesi yer almıştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), basın açıklamasında Moody’s’e misilli yollu ifadelerde bulundu.

TBB, "Bankacılık sektörü riskleri doğru yöneterek pozitif görünümü koruyacak yapıda ve güçtedir." açıklamasıyla Moody’s raporunu yanıtladı.

TBB açıklamasında, yakın dönemde ABD’de faiz oranlarının yükselmesinin, dünyada petrol ve emtia fiyatlarının artış eğiliminde olmasının yanında uluslararası ve bölgesel politik risklerin artmasının, gelişmekte olan ülkeleri olduğu gibi ülkemizi de etkilemekte olduğu belirtildi.

TBB, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Hükümetimizin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ve ilgili diğer kurumların temel makro dengelerin sağlıklı olarak sürdürülmesindeki kararlılığı, bu yönde gereken önlemlerin alınmasındaki aktif yaklaşımı sayesinde Türkiye ekonomisi şoklara dayanıklıdır ve makul bir hızda büyümeye devam etmektedir. İç ve dış şokların yaşandığı son on beş yılda Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 6’ya yakın büyümüştür.

Bankacılık sektörü büyümenin sağlıklı olarak sürdürülmesine destek olacak yapıda ve güçtedir; uluslararası düzenleme ve denetim kurallarına tam uyumludur. Uluslararası temel göstergeler olan sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, kaliteli teminat yapısı, likidite, kârlılık düzeyi ve yönetim tecrübesiyle iyi örnek olarak gösterilebilecek ülkelerin temel göstergelerine sahiptir. Bu yılın ilk çeyreği sonunda, sermaye yeterliliği oranı yüzde 16,6 ile küresel normların iki katı düzeyindedir. Sorunlu kredi oranı yüzde 2,9 ile diğer ülkelere göre oldukça düşüktür. Toplam kredilere oranı yüzde 3,8 olan yapılandırılan kredilerin tahsilat oranı yüzde 80’e yakındır. Sorunlu kredilerin yüzde 75’i için özel karşılık öngörülmedik riskler için ise makul düzeyde genel karşılık ayrılmıştır.”

Hükümet başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla yakın istişare ve işbirliği sayesinde, beklenmedik durumlarda aracılık işlevini sağlıklı olarak yerine getiren bankacılık sektörünün, büyük ölçüde uluslararası gelişmelerin neden olduğu son dönemdeki zorlu süreçten kaynaklanan riskleri de doğru yöneterek pozitif görünümünü koruyacak kabiliyet olduğuna değildi.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye Bankalar Birliği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.