TBB, Kredi Stoku Verilerini Açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi nisan ayına ilişkin nakdi kredilerin 2 trilyon 387 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

TBB, Kredi Stoku Verilerini Açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi nisan ayına ilişkin nakdi kredilerin 2 trilyon 387 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 19:24
105 Okunma
TBB, Kredi Stoku Verilerini Açıkladı

Yayımlanan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Nisan 2018 Bülteni’ne göre, 2018 yılı nisan ayında üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler 2017 yılı nisan ayına kıyasla yüzde 21 artış gösterdi. Nisan ayında üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler 2 trilyon 387 milyar liraya ulaştı. Nakdi kredilerin 2 trilyon 268 milyar lirası bankalar, 51 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 35 milyar lirası finansman şirketleri ve 33 milyar lirası faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı.

Tüzel ve gerçek kişi ticari müşterilere kullandırılan ticari krediler nisan sonu itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 1 trilyon 837 milyar lira oldu. İmalat sanayi yüzde 25 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü yüzde 19 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 13 ile inşaat sektörü takip etti.Tasfiye olunacak alacaklar nisan sonu itibarıyla 73 milyar lira oldu. Tasfiye olunacak alacakların 67 milyar lirası bankalara, 3,1 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 1,7 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 1,1 milyar lirası da finansman şirketlerine ait olduğu görüldü.

2018 yılı nisan ayında inşaat sektörü bir yıl içerisinde yüzde 33 ile en hızlı büyüyen sektör oldu. Ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan imalat sanayine sağlanan krediler ise son bir yıl içerisinde yüzde 23 arttı. Nisan sonu itibarıyla tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör yüzde 4,3 ile toptan ve perakende ticaret sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 3,3 ile imalat ve inşaat sektörleri takip etti.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel krediler nisan sonu itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 550 milyar liraya yükseldi. Bireysel kredilerin yüzde 37'sini konut kredileri, yüzde 17'sini kredi kartları, yüzde 6'sını taşıt kredileri ve yüzde 40'ını ihtiyaç kredileri oldu. Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 1,1 puan azalarak yüzde 3,3 seviyesine geriledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.