Tayland’a İlk Metro İhracatı

Bozankaya, Bangkok metrosu için ürettiği trenlerin Tayland’a ilk ihracatını yapmaya hazırlanıyor. Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Tayland’a İlk Metro İhracatı

Bozankaya, Bangkok metrosu için ürettiği trenlerin Tayland’a ilk ihracatını yapmaya hazırlanıyor. Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay konuya ilişkin açıklamada bulundu.

14 Haziran 2018 Perşembe 15:24
136 Okunma
Tayland’a İlk Metro İhracatı

Bangkok metrosu için ürettiği trenlerin Tayland’a ilk ihracatını yapmaya hazırlanan ve ulaşıma elektrikli çözümler sunan Bozankaya, ilk trenler için tören yapılacak. Ankara merkezli olan Bozankaya, Bangkok metrosu için ürettiği 22 trenin Tayland'a ihraç edilmesiyle Türkiye'ye 50 milyon eurodan fazla döviz getirisi sağlayacak19 Haziran'da şirketin Ankara'daki fabrikasında Bangkok'tan yetkililerin de katılımıyla ilk trenlerin fabrika çıkışı dolayısıyla tören yapılacak.

Bozankaya, 2016'da Siemens konsorsiyumuyla kazandığı Bangkok Green Line Metro Projesi için metro üretimi gerçekleştirerek ihraç eden ilk Türk firması olarak tarihe adını yazdıracak. Tayland'daki BTS şirketine, Siemens konsorsiyumuyla 22 metro treni üreten Bozankaya, bu ülkede metro ulaşımı konusunda faaliyet gösteren ikinci firma MRT'nin metro trenlerinin şase üretimini de gerçekleştirerek Türkiye'ye 22 milyon avro ilave döviz getirecek.

Bangkok'ta söz konusu trenlerin kullanılacağı metronun açılışı 5 Aralık'ta yapılacak. BTS ve MRT'ye tren satışlarıyla Türkiye'nin Tayland'a gerçekleştirdiği ihracatta da önemli miktarda artış gerçekleşmesi bekleniyor. Metronun bakımı için Türkiye'den yedek parça talebi de ihracata ek katkı sağlayacak. Projenin, bundan sonraki metro projelerinde Türk firmaları için referans olacağı belirtiliyor.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, raylı sistem sektöründe bir Ar-Ge ve danışmanlık firması olarak kurulduklarını, şirketin büyük iş ortaklarına hizmet verdiğini ve dünyada 3 bine yakın raylı sistem aracında imzalarının bulunduğunu söyledi.

Günay, Avrupa'da Bergen, Potsdam, Bochum, Mainz, Graz, Lyon, Paris'in de aralarında olduğu şehirlerde, ABD'de ise Portland, Salt Lake City, San Diego, Houston, Charlotte, Norfolk ve Atlanta gibi yerlerde kullanılan raylı sistem araçları için paslanmaz çelik ve alüminyum tramvay gövde imalatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
BozankayaBangkok
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.