Tarımda Reform Çalışmaları

Türkiye’nin, dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olabilmesi için çeşitli reform paketleri düzenleniyor.

Tarımda Reform Çalışmaları

Türkiye’nin, dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olabilmesi için çeşitli reform paketleri düzenleniyor.

20 Şubat 2018 Salı 09:32
125 Okunma
Tarımda Reform Çalışmaları

Türkiye’nin, dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olabilmesi için çeşitli reform paketleri düzenleyen ve adımlar atan hükümetin, tarım alanında da çalışmalarının olduğu biliniyordu. Yeni süreçte hükümet tarım alanında planladığı altı büyük adımı atacağı konuşuluyor.

Buna göre organik tarım yapan çiftçiye tarım desteği dışında organik tarım desteği de sağlanacak ve son on üç yıldır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da organik tarım için ayırdığı bütçenin 400 milyon liraya ulaştığı öğrenildi. Organik tarım için tarım alanlarının ayrılacak kısmının yüzde 1,95’ten yüzde 4’e kadar çıkarılmasına karar verildi. Büyük ölçekle tarım işletmeleri kuracak olan çiftçilere de özel destekler verilecek. Kurulacak olan on dört yeni araştırma merkezi ile sertifikalı ürün yönetiminin artırılması da amaçlanıyor. Tarımda kuraklığın önüne geçebilmek amacı ile tarımsal meteoroloji merkezlerinin sayısının artırılması doğrultusunda çalışılıyor. Verim ve randıman konularında yüksek üretimlerde ıslah çalışmalarına da ağırlık verilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda çiftçiye de ıslah eğitimleri verileceği ön görüldü. Akdeniz’de su tasarrufu sağlanabilmesi için proje başlatıldı. Konya ovasına aktarılacak Akdeniz’e boşa akan sular ile 9 milyon hektar büyüklüğündeki arazinin sulaması sağlanacak. Dolaylı yoldan istihdam da projelerle olumlu etkilenecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.