Taksi-UBER Gerilimi, Plaka Fiyatlarını 100 Bin Lira Arttırdı

Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında taksicilerin lehine karar alınması, taksi plaka fiyatlarını 2 günde 100 bin lira yükseltti.

Taksi-UBER Gerilimi, Plaka Fiyatlarını 100 Bin Lira Arttırdı

Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında taksicilerin lehine karar alınması, taksi plaka fiyatlarını 2 günde 100 bin lira yükseltti.

01 Haziran 2018 Cuma 10:56
130 Okunma
Taksi-UBER Gerilimi, Plaka Fiyatlarını 100 Bin Lira Arttırdı

Taksi ve Uber arasında gerilim tekrardan gündeme geldi. Salı günü Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Yapılan yeni düzenlemenin taksi lehine olması ortalığı tekrardan kızıştırdı.

Karayolları Trafik Yönetmeliği, daha önce yasadışı taşımacılık yapan Uber şoförlerine ve müşterilerine ceza kesiyordu, yapılan yeni düzenleme ile bu cezai yaptırım uygulanacak olanlara “D2 Turizm Taşıma Belgesi”ni kiralayan turizm acenteleri de eklendi.

Kabahatler Kanunu çerçevesinde yasadışı taşımacılık yapan Uber şoförlerine ve müşterilerine ceza kesiliyordu. D2 belgesi sahibi olan acentelere ilk tespitte 50 uyarı cezası verilecek ve D2 belgelerinin 1 yılda 2 kez korsan taşımacılıkta kullanılması halinde acentenin belgesi 2 yıl vadeyle iptal edileceği belirtildi.

Tüm bu gerilimler yaşanırken taksi plakaları piyasası canlanmaya başladı. İki ay önce plaka fiyatları 1 milyon 600 bin lira civarındaydı. Yaşanan Uber-taksi geriliminden sonra fiyatlarda aniden 200 bin liralık düşüş yaşanmış ve 1 milyon 400 bin lira seviyesine kadar gerilemişti. İki aylık süre zarfında 100 bin lira daha artış kaydeden taksi plaka fiyatları 1 milyon 500 bin lirada dengelenmişti.

TAKSİ PLAKALARI TEKRARDAN 1 MİLYON 600 BİN LİRA

Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde Salı günü yapılan yeni düzenlemeden sonra taksi plakası piyasası tekrardan hareketlenmeye başladı. Plaka alım-satım işleminin yapıldığı Otocenter’da, son 2 gün içerisinde taksi fiyatları 100 bin lira arttı.

Taksi plaka fiyatları tekrardan Uber-taksi gerilimi yaşanmadığı 1 milyon 600 bin lira seviyesine geldi.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, turizm belgesi alan kişi veya firmaların, İstanbul’a gelen ve kendi müşterisi olan turistleri bir yerden bir yere götürebileceğini veya İstanbul’da gezdirebileceğini ifade etti. Verilen belgenin amacının dışında kullanılmasını istemediklerini belirten Uysal, taksicilere de öneri olarak, vatandaşa UBER’i aratmayacak bir sistem üzerine kendilerini yenilemelerini verdi.

Uysal, İTAKSİ tarzı uygulama ile vatandaşa daha iyi bir hizmet verirlerse İBB olarak taksicilerimizin yanında durmaya hazır olduklarını bildirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.