TABA-AmCham Açıkladı: Amerika’da Türk Lobisi Hazırlıkları Yapılıyor

Amerika’da oluşturulması planlanan Türk lobisine ilişkin Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat değerlendirmelerde bulundu. Akat, Amerika’daki lobilerin sorunsuz anlaştığını Türklerinde bunu yapabileceğini belirtti.

TABA-AmCham Açıkladı: Amerika’da Türk Lobisi Hazırlıkları Yapılıyor

Amerika’da oluşturulması planlanan Türk lobisine ilişkin Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat değerlendirmelerde bulundu. Akat, Amerika’daki lobilerin sorunsuz anlaştığını Türklerinde bunu yapabileceğini belirtti.

12 Mart 2018 Pazartesi 16:04
197 Okunma
TABA-AmCham Açıkladı: Amerika’da Türk Lobisi Hazırlıkları Yapılıyor

1987 yılında Türkiye ve Amerika arasındaki dostluk ve iş ilişkilerini geliştirme hedefiyle kurulan Türk Amerikan İş Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Türklerin Amerika lobisine girmeleri için hazırlıklar yaptıklarını belirtti.

Akat, Türkiye’nin gıda ve giyim üretimi alanında Amerika standartlarına uygun ürünler üretilebileceğini ve bu ürünlerin ihracının yapılabileceğini kaydetti.

Amerika’da satılan ürünlerin çoğunun Made in China,  Made in Indonesia, Made in  Korea, Made in Taiwan olduğunu belirten Akat, Amerika’nın bunu önemsemediğini satılan ürünün hangi ülkeye ait olduklarını yadırgamadan aldıklarını belirtti.

Akat, Amerika’da alınan ürünlerin daha çok işe yarar olmasına bakıldığına önem verildiğini vurguladı. Türkiye’nin Amerika’nın müttefiği olmasına rağmen ihracat rakamının çok düşük seviyelerde olduğunu kaydeden Akat, bu seviyeyi yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.

İhracatı daha da arttırmayı hedeflediklerini bildiren Akat, "İhracatı daha da arttırabilecek atılımlar yapıyoruz ve Türk  sanayicinin Amerika'da pazar araştırması yapmasını öneriyoruz. Bunları  sağladıktan sonra inanın ticari hacim daha da artacaktır. Çünkü engeller Türk  gıda sektöründe Amerikan pazarına uygun paketlenme yapılmıyor. Aslında  Amerika'daki sistem çok pratik bunlar aşılırsa müthiş bir şekilde hızlı bir  ihracat kanalı açılacak. İnsanların gözünde Amerika uzak bir ülke. Okyanus  aşılması gereken bir ülke olarak bakılıyor. Fakat bugün Amerika'nın New York,  Miami tarafındaki bölgelere baktığımız zaman bu bölgelere yapılan ihracatla uçak  ile bir günde istediğimiz malı yollayabiliyoruz.

Amerika standartlarına uygun birçok ürünümüz var ve bu ürünler kargo  fiyatlarını rahatlıkla karşılayabiliyor.   Ayrıca gemi taşımacılığında bugün  Avrupa'ya bir ürün yolladığımızda 3 günde varıyor diyoruz ama rahatlıkla 1 hafta  10 gün sürüyor gümrük işlemleriyle fakat New York gibi yerlere 20-25 günde  rahatlıkla bir konteyneri yollayabiliyorsunuz. Gümrük işlemleri Amerika'da  Türkiye'de konteynere yüklendiği zaman orada işlemleri yapıp tamamlıyorsunuz.  Yani gümrüğe gitti. 10 gün 1 ay bekliyor öyle bir derdiniz yok. Zaten konteyner  Türkiye'de yüklendiği andan itibaren Amerika'da işlemleri yapmak zorundasınız." sözlerini kaydetti.

Amerika’daki lobilerin anlaşılabilir, önyargısız ve birlik içinde olduklarını kaydeden Akat, "Amerika'da üst seviyedeki iş adamlarına baktığınız zaman belli  bir yere varmışlar. Bugün Amerika'da sahibi Türk olan bir çok firma var. Fakat  onlarla konuştuğunuz zaman biz Türk firması değiliz Amerikan firmasıyız diyorlar.  Çünkü Amerikanlaşmışlar ve Türk tarafını unutmuşlar. Biz bunu aşmak için toplu  halde hareket edip Amerika'da Türk lobisini oluşturmak için planlarımız başladı.  Biz Türkiye'den yeni Amerika'ya gidecek olan üreticilerle birlikte Amerikan  pazarında bunu oluşturmak için çaba sarf ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.