SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Zam Geliyor

Tüm emeklilere 2019 yılının ilk yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranı kadar zam yapılacak.

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Zam Geliyor

Tüm emeklilere 2019 yılının ilk yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranı kadar zam yapılacak.

01 Mayıs 2019 Çarşamba 15:14
4327 Okunma
SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Zam Geliyor

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2019 yılının ilk yarısı itibariyle gerçekleşecek enflasyon oranı kadar zam yapılacağı belirlendi. Memur emeklilerine ise yüzde 5 oranında toplu sözleşme zammı yapılacağı ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aştığı takdirde ekstra fark yansıtılacağı belirlendi. Temmuz ayı itibariyle maaşlar artacağından, her ay verilen ek ödemelerin tutarları da yükselmiş olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) ekonomistler ile gerçekleştirilmiş olduğu son beklenti anketinde, ilk 6 aylık enflasyon oranının yüzde 6 olarak gerçekleşebileceği tahmini çıktı. Söz konusu öngörü gerçekleştiği takdirde; SSK ve Bağ- Kur emeklileri yüzde 6 oranında zam alacak, memur emeklilerinin yüzde 5'lik Temmuz artışı ise enflasyon farkıyla yükselecek. Memur emeklileri yüzde 2 oranında enflasyon farkı alabilecek.

Eğer memur maaş katsayısında yaşanacak olan artış Temmuz ay itibariyle tahmin edildiği gibi gerçekleşirse, yüzde 5 ek ödeme sınırı bin 224 lira 81 kuruştan bin 310 lira 54 kuruşa yükselmiş olacak.

Yani maaşı bin 310 lira 54 kuruşun altında olanlara yüzde 5 oranında, üstünde olanlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme yapılacak. Zam oranları ile ilgili kesin rakamlar 3 Temmuz tarihi itibariyle netlik kazanacak.

Anahtar Kelimeler:
TCMBSSKBağ-kur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
Semiha 2019-05-03 17:07:45

Okuduğunda net bir şekilde açıkça ifade edilmiş teşekkürler

Avatar
CANAN CANVEREN 2019-05-04 08:19:06

ENFLASYON LİRA LİRA ARTIYOR EMEKLİYE ZAM KURUŞ KURUŞ AY 30 GÜN EMEKLİ 10 GÜN TOK 20 GÜN BORÇ AY TAMAM OLDU 30 GÜN.BANKALAR MUTLU MESUT BAHTİYAR EMEKLİNİN BAHTI KARA YAR YAR YAR . OYH
C.CANVEREN