Soğan Üreticilerini Stokçu Olarak Gösteren Haber Kanallarına Tepki

Soğan üreticilerini stokçu olarak gösterip "yalan haber" yapan haber kanallarına soğan tedarikçilerinden tepkiler gecikmedi.

Soğan Üreticilerini Stokçu Olarak Gösteren Haber Kanallarına Tepki

Soğan üreticilerini stokçu olarak gösterip "yalan haber" yapan haber kanallarına soğan tedarikçilerinden tepkiler gecikmedi.

27 Kasım 2018 Salı 09:18
151 Okunma
Soğan Üreticilerini Stokçu Olarak Gösteren Haber Kanallarına Tepki

Haftalardır yaşanan soğan krizine yeni bir gündem maddesi daha ekleyenin soğan üreticileri olduğu kaydedildi. Geçtiğimiz hafta sonuna doğru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Muhtarlar Toplantısı esnasında yapılan soğan stokçularına yönelik açıklamanın ardından, Ankara Emniyeti’nin çeşitli depolara baskınlar düzenlediği kaydedilmişti.

Türkiye’deki soğan üretiminin yüzde yirmisi kadarının Ankara Polatlı’da yetiştirildiğinin bilinmesinin yanı sıra, şehirde yapılan baskınların stokçulara değil üreticilere yapıldığı da belirtiliyor.

Polatlı’da bulunan soğan üreticilerinin oldukça önemli bir kısmının, ürettikleri soğanları depolarında tuttukları ve muhafaza ettikleri açıklanırken, mahsulün ticaretini de kendilerinin yaptıklarını söyledikleri öğrenildi.

Üreticilerin yaptıkları açıklamalara istinaden, kendilerine stokçu yakıştırması yaptıklarını şaşkınlıkla takip ettiklerini ifade eden üreticiler, bu tanımdan rahatsız olduklarını anlatarak, soğanın niçin depolanması gerektiğiyle ilgili açıklamalar yaptılar. Üretici yaptığı açıklamada Polatlıda mahsulün toplanmasının ardından 20 yıldır yaptıkları bir uygulama olduğunu vurgularken, televizyonda izlenen depoların hepsinin üretici olduğunu, stokçu olmadığını belirttiler.

Son haftalarda Polatlı’ya gelen televizyon kanallarının yalan haber yaptıklarını kaydeden üreticilerden birinin; bir televizyon kanalının deposuna gittiğini, röportaj yaptıklarını ve röportajın tamamlanmasının ardından, “deponun kapısı kapalı da çekelim” diyerek, istedikleri görüntüyü aldıktan sonra televizyonda haber bülteninde “Stokçular depoyu kilitleyip kaçmışlar” şeklinde haber yaptıklarını söyledikten sonra, o depoda asıl olan satışın sürdüğü ve kapıyı da muhabirlerin isteği üzerine kapattıklarını ifade eden üretici, bu kadar sahtekarlık olur mu diyerek, açıklamalarını noktaladı.   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.