Şimşek’in Dilinden Tech-InvesTR Programı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Tech-InvesTR programına ilişkin açıklamada bulundu.

Şimşek’in Dilinden Tech-InvesTR Programı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Tech-InvesTR programına ilişkin açıklamada bulundu.

14 Haziran 2018 Perşembe 15:01
118 Okunma
Şimşek’in Dilinden Tech-InvesTR Programı

Teknoloji tabanlı erken aşama girişimlere yatırım yapacak fonların teşvik edilmesini amaçlayan Tech-InvesTR programına ilişkin açıklamada bulunan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  Türkiye'nin altyapı sorunlarını önemli ölçüde çözdüklerini, hastanelerin fiziki ihtiyaçları, derslik ve üniversite sayısı gibi sorunları çözmeye devam ettiklerini ifade etti. Grand Ankara Otel'de gerçekleştirilen Tech-InvesTR Türkiye Yüksek Teknoloji-Erken Aşama Yatırım Fonu İmza Töreni'nde konuşan Şimşek, bugünkü imzanın niteliği artırmaya, Türkiye'yi katma değer zincirinde yukarıya taşımaya, bilgi ve teknoloji yoğun üretime yönelik güçlü bir adım olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin çok güçlü bir potansiyeli olduğunu belirten Şimşek, bütün meselenin ekosistemi güçlendirilmesi olmadığını ve son yıllarda bu noktada önemli bir çaba olduğunu belirtti. Şimşek, 2013'te bireysel katılım sermayesi anlamında melek yatırımcılara alan açtıklarını hatırlatarak, şu anda melek yatırımcı sisteminde Türkiye'nin, Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasında yer aldığını söyledi.

Üst fonlara kaynak aktarımına ilişkin düzenlemenin 2014 yılında yapıldığını anımsatan Şimşek,  bu noktada kurulan bir fona yaptıkları katkıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde hiç olmazsa 600-700 milyon avroluk yatırım söz konusu olacağını düşündüğünü ifade etti.


 

Anahtar Kelimeler:
Mehmet ŞimşekTech-InvesTR
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.