Şimşek, Fed’in Faiz Artırım Kararını Değerlendirdi

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dün gece ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aldığı faiz artırım kararına ilişkin açıklamada bulundu.

Şimşek, Fed’in Faiz Artırım Kararını Değerlendirdi

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dün gece ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aldığı faiz artırım kararına ilişkin açıklamada bulundu.

14 Haziran 2018 Perşembe 11:09
94 Okunma
Şimşek, Fed’in Faiz Artırım Kararını Değerlendirdi

Dün küresel çaptaki tüm piyasaların odaklandığı ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararına ilişkin Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek değerlendirmede bulundu. Önceki gün başlayan Fed’in Para Politikası Toplantısı dün gece sona erdi. Toplantı sonrasında Fed, faiz kararını kamuoyuyla paylaştı. ABD Merkez Bankası, para politikası toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı, giderek federal fonlama oranını yüzde 1.75- 2.00 seviyesine yükselttiği, uzun vadeli faiz projeksiyonlarını değiştirmeyerek, 2019'da 3, 2020'de ise 1 faiz artırımı yapmayı tahmin ettiği, bu yılın içerisinde faiz artışı daha beklediği açıklandı. Fed, 2018 için enflasyon projeksiyonunu raporunda yüzde 2.1'e çıkardığını, enflasyonun 2019 ve 2020'de yüzde 2.1 olmasını beklediğini, çekirdek enflasyonun ise 2018 projeksiyonunu yüzde 2 'ye çıkardığı bildirildi.

Şimşek, Fed’in faiz artırım kararının sürpriz olmadığını, piyasaların kararı büyük oranda fiyatladığını, önemli hususun geleceğe ilişkin perspektif olduğunu, bu perspektifin beklenenden bir miktar daha aşağı indiğini açıkladı.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fed’in açıklamasında bir inceye dikkat çekerek, uzun süredir var olan "parasal koşulların destekleyici olduğuna" dair bir ifadenin çıkarıldığını, bundan sonraki yol haritasında faiz artışı beklentilerinin nispeten daha güçlü olduğunu belirtti.

Mayıs ayında gelişmekte olan ülkelerden gerçekleşen çıkışın Kasım 2016'dan bu yana en yüksek düzeyi bulduğunu anımsan Şimşek, bu durumun Türkiye piyasalardaki dalgalanmayı da önemli ölçüde açıkladığını, geçmişte para politikasının Türkiye'de yeterince net olmadığına, güçlü tepki veremediğine dair genel bir değerlendirme olduğunu, bu değerlendirmenin şimdi ise geride kaldığını, Merkez Bankası çok güçlü bir şekilde gereğini yaptığı hakkının verilmesi gerektiğini, yapmaya devam ettiğini ve ne gerekiyorsa da yapacağını, Merkez Bankasının bu anlamda sürekli arkasında olduklarını dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.