Sebzelere 2 Ay Sonra Zam Gelecek

Antalya'da bu ayın ortasında meydana gelen doğal felaketten etkilenen biber ve domates sonrasında fiyatların artacağı öngörüldü.

Sebzelere 2 Ay Sonra Zam Gelecek

Antalya'da bu ayın ortasında meydana gelen doğal felaketten etkilenen biber ve domates sonrasında fiyatların artacağı öngörüldü.

30 Kasım 2017 Perşembe 18:33
188 Okunma
Sebzelere 2 Ay Sonra Zam Gelecek

Son sezonda kimi balık ve sebze ürünlerinde yaşanan kıtlık fiyatları da etkiledi. Buna göre biber ve domates yüzde beş oranında daha az üretildi, bu da zam olarak tüketiciye yansıdı. Bilhassa geçtiğimiz haftalarca Antalya’da oluşan doğa olayları yaş sebze ve meyve hallerini de ciddi kertede etkilemiş oldu.

Antalya’daki doğal felaketten sonra domates ile biberin üretimi %5 oranında azaldı. Bu nedenle fiyatların iki aylık süreç içerisinde zamlanacağı haberleri geldi. Zammı haber veren ise Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan oldu. Akcan, Antalya’da meydana gelen hortum felaketinin Demre, Finike ve Kumluca bölgelerinde etkili olduğu ve bu bölgelerde üretilen biber ve domatesin üretimine zarar verdiğini ifade etti. Böylece mevsim normallerinden yukarıya çıkarak bu iki sebzenin iki aylık süreç içerisinde zamlanacağı belirtildi. Mevcutta sivri biberin iki lira ile iki buçuk lira arasında satıldığı öğrenildi.

Başkan Nevzat Akcan, aynı zamanda Rusya ile olan domates ihracatını da değerlendirmiş ve bu alışverişin çok alt düzeylerde kaldığını belirtmişti. Başkan, geçtiğimiz üç yıl boyunca domatesin sürekli zarar hâlinde olduğunu da söyledi. Akcan, sorunun çözümünün Rusya ile ihracatın gelişmesi ile mümkün olacağını bildirdi. Böylece döviz açığı da kapanacak ve domates fiyatları sabitlenerek ülkede de düşük ücretle alım gücü doğacak.

Son Güncelleme: 30.11.2017 18:34
Anahtar Kelimeler:
AntalyaDomates
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.