Rize Şehir Merkezi Taşınıyor

Yıllar önce denizin doldurularak şehir merkezi yapıldığı Rize’de taşınma telaşı başladı.

Rize Şehir Merkezi Taşınıyor

Yıllar önce denizin doldurularak şehir merkezi yapıldığı Rize’de taşınma telaşı başladı.

20 Şubat 2018 Salı 12:38
392 Okunma
Rize Şehir Merkezi Taşınıyor

Yıllar önce denizin doldurularak şehir merkezi yapıldığı Rize’de telaş başladı. Denizin doldurulması ile 350 dönümlük alan kazanan şehirde doldurum alanı üzerine inşa edilmiş olan ve 70 bin kişinin yaşadığı bilinen binalarda yıkılma tehlikesi görüldüğü öğrenildi. Tehlikenin ortaya çıkması ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kentsel dönüşüm için hazırlık sürecine girildi.

Öncelikli olarak 170 dönümlük alan içerisindeki riski belirlenmiş 2 bin 700 konut ve 1500 ticarethane ile yıkımın gerçekleştirileceği, şehir merkezinde yer alan bu bölümün kurulacak yeni yaşam alanına taşınacağı bilgisine ulaşıldı. Risk içeren binaların yıkılarak kat sayısı daha düşük yeni binaların yapılacağı öğrenildi. Şehirde 60’lı yıllarda, dönemin Belediye Başkanı Ekrem Orhan tarafından başlatılan deniz dolgusunun kapladığı 350 dönümlük alanın şehir merkezinin üçte biri olduğu ve ilk etapta izni verilen 3 katın zaman içerisinde yüksek binalara dönüşmesi, kamu kurum binalarının da alanda yer alması üzerine 70 bin kişinin ikamet ve istihdamının bölgede gerçekleştiği biliniyor.

Rize İnşaat Mühendisleri Odası’nın hazırladığı raporda dolgu alanına inşa edilen binaların temellerinin su seviyesinin altında kaldığı belirtilerek zarar gördüğü açıklandı. Tuzlu suya maruz kalan bina temellerinin gördüğü hasar nedeni ile demirlerin özelliklerinin kaybolduğuna dikkat çeken rapora istinaden birkaç binada yapılacak güçlendirme çalışmalarının dışındaki tüm binaların yıkılıp şehir merkezinin taşınması gerektiği belirtildi. Bu bilgiler çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acil bir kentsel dönüşüm eylem planı hazırlanarak, 350 dönümlük alanın öncelikle 170 dönümündeki bina ve yaşam alanlarının yıkılması, ticarethaneler ve şehir merkezinin taşınmasına karar verildi.

Anahtar Kelimeler:
RizeDolguInşaat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.