Polyester Zeytinleri Ucuza Gitti

Manisa, Saruhan’da polyestere basılan zeytinler beklentiyi karşılamadı. Zeytinler düşük fiyatlardan ötürü ucuza satıldı.

Polyester Zeytinleri Ucuza Gitti

Manisa, Saruhan’da polyestere basılan zeytinler beklentiyi karşılamadı. Zeytinler düşük fiyatlardan ötürü ucuza satıldı.

17 Nisan 2018 Salı 13:59
114 Okunma
Polyester Zeytinleri Ucuza Gitti

Manisa Saruhan’da bu yıl sezona düşük fiyattan başlayan zeytin üreticileri isyan etti. Ne yapacaklarını şaşıran üreticiler polyestere bastıkları zeytinleri saklayarak daha yüksek fiyattan satmayı hedefliyordu. Umduğunu bulamayan üreticilerin polyestere basılmış zeytinleri de ucuz fiyattan satıldı.

Sezonda 3 lira olan zeytin fiyatlarının daha yükselmesini bekleyen üreticiler, fiyatların yükselmemesi üzerine zora girdi.

Zeytinleri sezonunda satmayıp daha sonra yüksek fiyata çıkmasının ardından piyasaya sürmek için polyestere basıp saklayan üreticiler, umduklarını bulamadı. Fiyatları daha sonra sezonundan daha düşük fiyata satmak zorunda kaldıklarını bildiren üreticiler bu yıl ki zeytin üretiminden memnun olmadıklarını bildirdi.

Saruhanlı Gözlet Mahallesinde’ki zeytin üreticisi Bünyamin Gökçen, “Zeytini sezonunda düşük fiyattan aldıkları için daha sonra değer kazanır, belki daha iyi fiyatlara satabiliriz diyerek zeytinleri polyesterlere basıyoruz. Ama onda da umduğumuzu bulamadık bu sene. Sezonunda 3 liradan satılan zeytine şimdi 2 lira 30 kuruş veriyorlar. Belki biraz kar ederiz diye bu zaman kadar beklettiğimiz zeytine daha düşük fiyat veriyorlar. Biz köylü olarak artık ne yapacağımızı şaşırdık” açıklamasında bulundu.
 

Üreticinin her türlü zarar ettiğini açıklayan Gökçen, tüccarların köylünün zor durumundan faydalandığını ve elindeki zeytini çok ucuza almak için uğraştığını açıkladı.

Gökçen, “Çiftçi zeytini yetiştirirken yaptığı masrafları bankalardan aldığı mahsulde ödemeli kredi ile karşılıyor. Mahsul kalktığı zaman tüccarlar çiftçinin borçlu olduğunu bildiği için düşük fiyat veriyor. İnsanlar ne yapsın mecbur bankaya günü gelmiş borcunu ödeyebilmek için tüccarın vermiş olduğu fiyat düşük olsa da zeytinini satmak zorunda kalıyor. Biz yine zarar etmiş oluyoruz. Polyestere basılıp ta bekleyen zeytin Ağustos ayında iyi para etse kimin işine yarayacak. Ama borcu olmayıp da zeytinini satmayanlar zeytinleri polyesterlere basıyor belki birkaç ay sonra daha yüksek fiyata satabiliriz diye ama bu sene beklediğimiz olmadı bu durumda.” ifadesine yer verdi.

Sezonda 3 lira olan zeytinin şimdi 2 liraya kadar düştüğünü belirten Gökçen, 2017’de birkaç ay sonra daha yüksek fiyata satabilmeleri mahsulünden 3 ton zeytini polyesterlere bastıklarını açıkladı. Sezonda 3 lira verdikleri zeytine şimdi 2 lira 30 kuruş verdiklerini bildiren Gökçen, 1 ay sonra borcunun ödemesinin geldiğini, en geç 20 gün içinde polyestere basmış olduğum zeytini satıp bankaya olan borcunu ödemek zorunda olduğunu yoksa evine haciz geleceğini bildirdi.

Son Güncelleme: 17.04.2018 14:02
Anahtar Kelimeler:
ZeytinSaruhanManisa
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.