Plaka Tanıma Sistemi Büyük Kolaylık Sağlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrük kapılarında kullanılmaya başlanan Plaka Tanıma Sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Plaka Tanıma Sistemi Büyük Kolaylık Sağlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrük kapılarında kullanılmaya başlanan Plaka Tanıma Sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

14 Nisan 2018 Cumartesi 21:26
943 Okunma
Plaka Tanıma Sistemi Büyük Kolaylık Sağlıyor

Gümrük kapılarında kullanılan Plaka Tanıma Sistemi hakkında değerlendirmlerde bulunan Tüfenkci, sistemin geçen sene sonu itibariyle toplam 18 kara gümrük kapısında aktif olarak uygulandığını belirtti.Tüfenkci, sistemin iki sınır kapısnda daha aktif olarak kullanılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Tüfenkci, sistem ile birlikte ülkeye giriş çıkış yapan araçları "optik karakter tanımlama" özelliğine sahip kameralar sayesinde anlık olarak kaydedildiğini belirtti.

Tüfenkci, yerli ve milli olarak geliştirilen sistem ile ilgili olarak, "Gümrük kapılarımızdan giren tüm araçları, kameraları sayesinde veri tabanına kaydederek takibe imkan veren sistem ve gümrük muhafaza personelinin dikkati sayesinde İpsala Gümrük Kapısı'nda ülkeye kaçak yollarla sokulmaya çalışılan iki adet karavan yakalandı." diye konuştu.

Sistem sayesinde yaşanan ilk olayda, Yunanistan'a binek olarak giden bir otomobilin ülkeye dönüşünde arkasında karavan olduğunu tespit ettiklerini belirten Tüfenkci, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bunun üzerine şoför tarafından beyan edilmeyen ve nasıl alındığına ilişkin fatura gibi herhangi bir evrak gösterilemeyen ve otomobille aynı plaka takılı şekilde kaçak yurda sokulmaya çalışılan karavana gümrük muhafaza ekiplerince el konuldu. Diğer olayda ise yine Yunanistan'a motorsuz karavan ve araçla çıkış yapan şahıs, ülkeye dönüşünde karavanla giriş yapmak amacıyla İpsala Gümrük Kapısı'na geldi. Sistem sayesinde aracın giriş ve çıkış görüntüsü görevli muhafaza personeli tarafından karşılaştırıldığında, çıkış yapan karavanın farklı olduğu belirlendi. Alımına ilişkin herhangi bir evrak sunulamayan ve yurda kaçak sokulmaya çalışılan karavana el konuldu."

Son Güncelleme: 17.04.2018 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.