Özelleştirme İdaresi: Şeker Fabrikalarından Bazıları Özelleştirilecek

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait fabrikalar içinden 14'ünün özelleştirileceğini yaptığı yazılı açıklama ile duyuran Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, açıklamasında söz konusu fabrikaların özelleştirilmesi için ihale süreci başladığını belirtti.

Özelleştirme İdaresi: Şeker Fabrikalarından Bazıları Özelleştirilecek

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait fabrikalar içinden 14'ünün özelleştirileceğini yaptığı yazılı açıklama ile duyuran Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, açıklamasında söz konusu fabrikaların özelleştirilmesi için ihale süreci başladığını belirtti.

20 Şubat 2018 Salı 17:47
190 Okunma
Özelleştirme İdaresi: Şeker Fabrikalarından Bazıları Özelleştirilecek

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkşeker'in, özelleştirmeye hazırlanmak amacıyla 2000 yılında özelleştirme çerçevesinde, 2008'de ise özelleştirme programına alındığı hatırlatıldı.

Özelleştirme Yüksek Kurulunun ortaya koyduğu strateji kapsamında özelleştirme hazırlık çalışmalarının sonlandırıldığı ve bazı fabrikalar için ihale ilanı aşamasına geçildiği kaydedilen açıklamada, bu doğrultuda Afyonkarahisar, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat olmak üzere 14 fabrikanın özelleştirilmesi için ihale sürecinin başlatıldığının bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu açıklamada, bu zaman zarfında özelleştirme yapılırken mevzu bahis fabrikalarda emek vermekte olan işçilerin ve pancar ekimi yapan çiftçilerin korunması, fabrikalarda üretimin devamlılığının temel ilke olarak ele alındığı ve bu konularda ihale belgelerinde önemli düzenlemeler yapıldığının altı çizildi.

İşçilerin haklarının korunmasına yönelik olarak, özelleşecek fabrikalarda görev yapmakta olan memurlara diledikleri takdirde Türkşeker’e ait diğer fabrikalarda çalışma, tüm özlük hakları korunarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil olma, özelleştirilen fabrikalarda yeni yatırımcılar ile çalışabilme gibi imkanlar/seçenek sunulduğu belirtildi. Ayrıca daimi ve geçici işçilere ise emeklilik hakkını henüz elde etmeyenler açısından Türkşeker'in diğer fabrikalarında çalışma, ilgili mevzuat çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yılda 12 ay çalışma, özelleştirilen fabrikalarda çalışmaya devam etmek isteyenlere Türkşeker tarafından tüm yasal hakları ödendikten sonra alıcı ile çalışmaya devam edebilme daha sonraki dönemde emeklilik hakkını kazanmadan önce kamuya geçmek istemeleri halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilme gibi olanaklar tanındığı kaydedildi.

Halihazırda Türkşeker’e pancar temin eden çiftçilerin mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye sürdüreceği ifade edilen açıklamada, alıcılara mevcut çiftçilerle asgari 5 kampanya dönemi boyunca pancar üretim sözleşmelerini devam ettirme zorunluluğu getirildiğine dikkati çekildi. Açıklamada, bu düzenlemeyle mevcut tüm çiftçilere pancar üretim sözleşmelerini sürdürme imkanı sağlanacağının altı çizildi.

Fabrikalarının üretim faaliyetleri için gerekli olmayan taşınmazların ihale kapsamı dışında kalacağo belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Özelleştirme modeli çerçevesinde temel hedeflerden birisi de fabrikaların pancardan şeker üretimi faaliyete devam etmelerinin sağlanmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere yatırımcıların üretim faaliyetlerini devam ettirmeleri yönünde şartlar öngörülmüştür.

Şeker üretimi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ihale dışında tutulmuştur. Şeker fabrikalarının üretim faaliyetleri için gerekli olmayan taşınmazları ihale kapsamı dışında tutulmaktadır.

İhale süreçleri tamamen her aşamasında kamuoyunu bilgilendirilerek şeffaf bir şekilde yürütülecek ve nihai aşamada özelleştirme ihaleleri tüm teklif verenlerin katılımı ile kamuoyuna açık bir şekilde sonuçlandırılacaktır.

Şeker fabrikalarının özelleştirme ihalelerine katılımın arttırılması ve rekabetin tesis edilebilmesi amacıyla yerel yatırımcılar, kooperatifler ve diğer paydaşların tek tek veya bir araya gelerek teklif verebilmelerini teminen ihaleye katılım için geçici teminatların düşük seviyede tutulması da dahil olmak üzere ihale belgelerinde bu çerçevede kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılmıştır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.