ÖTV Haberlerine Maliye Bakanlığı'ndan Jet Yanıt

Bugün gündeme gelen elektrikli otomobile ÖTV zammı yapılacağı ile ilişikli haberlere Maliye Bakanlığı tarafından jet yanıt geldi.

ÖTV Haberlerine Maliye Bakanlığı'ndan Jet Yanıt

Bugün gündeme gelen elektrikli otomobile ÖTV zammı yapılacağı ile ilişikli haberlere Maliye Bakanlığı tarafından jet yanıt geldi.

20 Şubat 2018 Salı 12:18
142 Okunma
ÖTV Haberlerine Maliye Bakanlığı'ndan Jet Yanıt

Bugün gündeme gelen elektrikli otomobile ÖTV zammı yapılacağı ile ilişikli haberlere Maliye Bakanlığı tarafından jet yanıt geldi. Bakanlık tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, ilgili haberin yanlış anlaşıldığına dikkat çekilerek, elektrikli otomobillerde elektrik motor gücüne istinaden yüzde 3 ile 15 aralığında Özel Tüketim Vergisi alındığı, bunun da 25 Şubat 2011 tarihli Resmî Gazete yayınından itibaren yürürlükte olduğu, aynı tarihli gazetede yapılan farklılaştırmaya da değinildiği ve 7 yıldır indirimli uygulandığı bilgilerine yer verildi. İlişikli kanun incelendiğinde elektrikli otomobiller için vergi oranlarının yüzde 37 ile 84 aralığında olduğunun görülebileceği fakat vergi tekniği ile belirlenen bu yüzdeliğin Bakanlar Kurulu tarafından yüzde sıfıra kadar düşürülebilme yetkisi taşındığı ve kurulun aldığı kararla da düşürüldüğü öğrenildi. Görüşülmeye devam edilen Torba Kanun Tasarı’nın da 6111 sayılı kanun gereğince koruma altında olduğu belirtilmiştir.

Devam eden açıklamada zam ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal ve bakanlıkça daha evvel yapılan basın açıklamasında da belirtildiği gibi, önerilen düzenleme ile asla bir vergi artışı yapılmadığı ve tarife cetvelindeki numaraların uyumlaştırılmasından ibaret bir tarife değişikliği görüldüğü belirtilmiştir. Netice itibari ile ilgili açıklamalar ışığında, uygulanmakta olan vergi oranlarının aynen korunacağı, farklılığa uğramayacağı belirtilip, muhafaza amacıyla da bir kanun tasarısının yayımlanıp yayımlanmaması ile ilgili çalışmalar kaydedildiği belirtilmiştir. Sonuç olarak; Bakanlık, elektrik motorlu otomobillerin Özel Tüketim Vergilerinde bir kuruş dahi zammın gerçekleştirmeyeceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
MTVElektrikZamMaliye
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.