“Otelcilere Fiyatı Düşürmeyin Diye Yalvardık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2016-2017 turizm sezonunda otelcilere tur şirketlerinin etkilerine kanmayıp fiyatları düşürmemesi için yalvardıklarını bildirdi.

“Otelcilere Fiyatı Düşürmeyin Diye Yalvardık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2016-2017 turizm sezonunda otelcilere tur şirketlerinin etkilerine kanmayıp fiyatları düşürmemesi için yalvardıklarını bildirdi.

16 Nisan 2018 Pazartesi 15:35
82 Okunma
“Otelcilere Fiyatı Düşürmeyin Diye Yalvardık”

Turizm Haftası sebebi ile Antalya Merhaba “Işıklar ve Gölgeler” temalı fotoğraf sergisinin açılışını yapan, Vali Münir Karaloğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu turizme yönelik açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, otelcilerin tur şirketlerinin tuzağına düştüğünü, bu sene otelcilerin fiyatları düşürdükleri için çok pişman olduğunu fakat kazıklamadan öte Antalya’nın marka ve değerini düşürmemeleri gerektiğini bildirdi.

2014 yılı turizm rakamlarının bu yıl geçileceğini bildiren Çavuşoğlu, 2016 ve 2017 yıllarında otelci arkadaşlara fiyatları düşürmemeleri ve bu durumun geçici olduğu için yalvardıklarını, tur şirketlerinin esiri olmamaları gerektiğini bildirdi. Çavuşoğlu, “Maalesef tur şirketleri buradan söylemek zorundayım onlar da Türkiye’ye turist getiriyorlar ama kriz zamanında otelcileri çok kötü suistimal ediyorlar. Otelciler de bu tuzağa düşüyorlar. Şimdi bu sene otelciler fiyatları düşürdükleri için çok pişmanlar. Evet kazıklamayalım ama Antalya’nın markasını ve değerini düşürmeyelim. Emeğimizin karşılığını hak ettiği şekilde alalım ne aşağısı ne fazlası. Birbirimizle rekabet ediyoruz. Birbirimizi öldürmek için rekabet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Antalya Merhaba “Işıklar ve Gölgeler” temalı fotoğraf sergisinin açılışına Vali Münir Karaloğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Milletvekilleri Atay Uslu ve İbrahim Aydın, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, turizm sektör temsilcileri ve birçok vatandaş katıldı.

Şimdi Hindistan’ın potansiyelini arttırmaya çalışıyoruz diyen Çavuşoğlu, bu sene Çin’de Türkiye turizm yılı, 300 milyondan fazla Çinli’nin dünyayı dolaştığını, bunların yüzde 1’inin Türkiye’ye gelmesi halinde 3 milyon kişi edeceğini, sadece yüzde 1’ini değil, biz en az yüzde 5’ini hatta yüzde 10’unu getirebileceklerini düşündüklerini açıkladı. Rusya turizm kültür yılı, bu ayın sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kore’ye gideceklerini açıklayan Çavuşoğlu, gelecek sene de Kore’de Türkiye turizm yılı, o ülkelerden esasen gelen turistlerin arttığını fakat son yıllarda azalma olduğunu, İskandinavlar’ın geri gelmeye başladığını, son 2 yıldır Türkiye’ye gelmeyen turistler her zamankinden daha fazla bir heyecanla, özlemle Türkiye’ye ve Antalya’ya gelmek istediklerini bildirdi. Antalya ve Türkiye’deki misafirperverlik, otel kalitesi ve hizmet kalitesinin hiçbir yerde olmadığını bildiren Çavuşoğlu, son 2 sene gittikleri ülkelerde her anlamda kazıklandıklarını gördüklerini, verdikleri paranın karşılığında hiçbir hizmet alamadıklarını bu yüzden bizim bu özellikleri iyi korumamız gerektiğini açıkladı. Anketlerde neden Türkiye’yi tercih ediyorsunuz sorusuna Türkiye’ye gelen misafirlerimiz en çok hizmet, misafirperverlik ve güvenlik dediğini vurgulayan Çavuşoğlu bunların üçü de birbirinden önemli olduğunu bildirdi.

Antalya turizm sezonuna yönelik Çavuşoğlu, “Antalya’mızın turizm sezonu 7-8 aya sığdırılmaz, 12 ay olması gerekiyor. 12 ay olabilmesi için turisti çekecek bir cazibe merkezi olmamız lazım. Bu potansiyel var. Kış sporlarını, Antalya’mızda hem iyi tanıtıp hem de yeni tesisler kurmamız lazım. Davraz’a ve bölgemizdeki kayak merkezlerine ilaveten, Akseki Göktepe ve Alanya Akdağ kayak merkezlerini açtığımız zaman sadece Isparta’da değil, Saklıkent başta olmak üzere en az 3 yerde Antalya’mızda kayak yapılabilir. Sadece futbol kampları değil, golf başta olmak üzere tüm spor alanlarında dünyanın her yerinden sporcuları getirmemiz lazım, bisiklet de bunlardan bir tanesi. Bunların çalışmasını yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.