Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: 3 İlde Su Sıkıntısı Olabilir

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki Belediye Oteli'nde, sivil toplum kuruluşlarlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: 3 İlde Su Sıkıntısı Olabilir

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki Belediye Oteli'nde, sivil toplum kuruluşlarlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

03 Mart 2018 Cumartesi 13:43
106 Okunma
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: 3 İlde Su Sıkıntısı Olabilir

Yapılan toplantı sonrası, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, bu yıl su sıkıntısı olup olmayacağı konusunda sorulan sorulara yanıt verdi.

Geçen hafta bakanlık olarak tüm illerin yaz aylarındaki su durumuyla ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını söyleyen Eroğlu, "Yaz aylarında 3 ilimizde su sıkıntısı olabilir düşüncesiyle gerekli tedbirleri alıyoruz. Bunlar da Kilis, Adıyaman ve Gaziantep. Bunun dışında illerimizde su sıkıntısı yok." diye konuştu.

Eroğlu, Gaziantep'e çok büyük bir ishale hattını yaptıklarını söyleyerek, şu bilgileri verdi:

"Melen'den sonra Türkiye'nin en büyük ishale hattı, içme suyu temini projesi inşallah bu yıl bitireceğiz. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta ordaydı, bende ordaydım. Bu meseleye el attık. Kilis ile ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Yeni baraj ishale hattı yaparak onu da kurtaracağız. Adıyaman ile ilgili de tedbirlerimizi aldık. Diğer illerde bir sıkıntı yok. Kaldı ki yağışlarda geliyor."

Yurdun her bir yanında yağış beklediklerini söyleyen Eroğlu, "Yarın bir kısım alanda yok ama yağışlar bütün Türkiye'de devam edecek. Pazartesi günü Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu'nun bir kısmı, Akdeniz bölgesinin bir kısmında yağış yok ama diğer alanlarda yağış var. Salı günü Türkiye'nin tamamını yağış kaplayacak. Daha sonra çarşamba, perşembe, cuma günü kısım kısım bölgelerde yağış var. Şu anda barajlarda da su seviyesi yükselmeye başladı. Yüzde 40'dan yüzde 50'ye doğru ama bazı yerlerde yüzde 70-80 olan barajlarımız var." diye konuştu.

Bu yıl yağışların az olması sebebiyle yaşanabilecek su sıkıntısı için önlemleri aldıklarını söyleyen Eroğlu, vatandaşı susuz bırakmayacaklarını ifade etti.

Eroğlu, çiftçilere önemli destekler verdiklerini, ülke genelinde 511 baraj yaptıklarını, bin günde bin gölet inşa ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bir rekor. Dolayısıyla bunlar sayesinde kuraklık olmasına rağmen su sıkıntısı yaşatmadık. Hatta vatandaşlar hissetmedi bile. Suyumuzun yüzde 70'ini sulamada kullanıyoruz. Zirai sulama alanında çiftçilerimize düşen vazife, suyu boşa akıtmaması. Açık sistem dediğimiz böyle arık sulaması yerine mutlaka kapalı sistem yağmurlama damlama sulamaya geçilmesi gerekir. Biz de bu yıl Allah nasip ederse hızlı bir seferlikle bu konuyu sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak biz yüklendik. Toplulaştırma ve tarla içi sulama hizmetleri ve kapalı sistem yağmurlama damlama sulamalarını vatandaşlarla birlikte biz yapacağız, projelendireceğiz. Yüzde 50'si hibe geri kalanını da vatandaş ödemek suretiyle bu hizmetleri de yapacağız. Çiftçilerimize duyuruyoruz."

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'e yönelik düzenlemiş olduğu Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen Eroğlu, "DSİ'nin dozer, taşıyıcı, yükleyici treyler gibi pek çok aracının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emrinde. Orada gereken hizmetleri yapıyorlar. 8 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tabii harekata hepimiz hazırız. 80 milyon hazır." ifadelerini kullandı.

Eroğlu, Edirne'de yakalanan Yunan askerleri hakkında sorulan sorular üzerine ise, "Şu anda inceleniyor. Hükümetimiz bakacak, incelendikten sonra Hükümet Sözcüsü gerekli açıklamayı yapacak." dedi.

Anahtar Kelimeler:
Bakan Eroğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.