Muş'un Gözde Geçim Kaynağı Karpuz

Muş'ta karpuz üretimi yapan çiftçiler, elde ettikleri karpuzları batı illerine göndererek şehir ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Muş'un Gözde Geçim Kaynağı Karpuz

Muş'ta karpuz üretimi yapan çiftçiler, elde ettikleri karpuzları batı illerine göndererek şehir ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

04 Eylül 2018 Salı 12:06
69 Okunma
Muş'un Gözde Geçim Kaynağı Karpuz

Muş Ovası üzerinde yetiştirdikleri karpuzları tırlara yükleyerek batı illerine gönderecek olan çiftçiler, karpuzları 81 ile göndermenin sevincini yaşıyorlar. 

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan karpuz yetiştiricisi Yılmaz Bayram, diğer illerin aksine Muş'ta hasadın yeni başladığını belirterek, "Muş'un karpuzu çok kaliteli, aroması ve tadı çok güzel. Bu yüzden piyasada rağbet görüyor. Her gün tırlara yüklediğimiz karpuzları Türkiye'nin her tarafına gönderiyoruz. Bu yılın mahsulü ise tat ve kilo bazında çok güzel" dedi.

Açıklama yapan bir diğer isim Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın ise Muş'ta bu faaliyetlerin ekonomiye önemli katkılar yaptığını belirterek, "Muş Ovası'nın yaklaşık 370 bin dönüm alanına ekim yapılıyor. 15 bin dönümlük alanına ise karpuz ekimi gerçekleştiriliyor. Elimizdeki verilere göre bu yıl karpuz hasadından beklentimiz 60 bin tondur. Bununda kent ekonomisine yaklaşık olarak 60 milyon TL civarında bir getirisi olacak. Ülkemizde Adana'dan başlayan karpuz hasadını Diyarbakır takip ediyor, en son Muş'ta hasat yapılıyor. Yani son tufan olması ayrıca önem katıyor. Türkiye'nin her tarafına Muş'tan karpuz gönderiyoruz. Muş karpuzunun özelliği fazla sulama olmadığı için tatlı ve sulu olması. Bu yüzden piyasada tercih ediliyor" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
MuşKarpuzçiftçi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.