Mersin Biber Üreticileri Fiyatlardaki Düşüklüğe İsyan Etti

Türkiye, Mersin’deki biber üreticileri isyan etti. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, biber üretimine yönelik açıklamada bulundu.

Mersin Biber Üreticileri Fiyatlardaki Düşüklüğe İsyan Etti

Türkiye, Mersin’deki biber üreticileri isyan etti. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, biber üretimine yönelik açıklamada bulundu.

17 Nisan 2018 Salı 17:19
127 Okunma
Mersin Biber Üreticileri Fiyatlardaki Düşüklüğe İsyan Etti

Mersin’de biber üreticileri fiyat düşüklüğünden ötürü isyan etti. Mersin'in merkez ilçe Akdeniz bölgesinde bulanan seralarını gezen Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, biber üretimine yönelik değerlendirmede bulundu.

Türkiye’de biber üretiminin en önemli merkezlerinden birinin Mersin olduğunu bildiren Gökçel, özellikle Akdeniz ve Tarsus ilçelerinde örtü altı serada Aralık ve Nisan ayı döneminde en yoğun üretiminin sadece biberde değil diğer sebze çeşitlerinde de yapıldığını söyledi. Gökçel, Mersin’de gerçekten özellikle Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı, Homurlu, Adanalıoğlu, Yenitaşkent mahallelerinde biber üretiminin merkezi konumunda olduğunu bildirdi. Hem iç piyasada hem yurt dışında bu bölgeden oldukça yoğun talep olduğunu bildiren Gökçel direk alıcıların gelerek buradan paketleme yapıp, ticaretini yaptıkları bir bölge olduğunu kaydetti.

Başkan Cengiz Gökçel, "Çiftçilerimiz bu konuda çok büyük mağduriyetler yaşıyor. Bu bahsettiğim bölgede her zaman söylüyorum, sadece biber üreticimiz değil diğer çeşitleri de üreten çiftçilerimiz ekonomik bir dar boğazda, baskı altındalar. Çünkü önce Ziraat Bankası'na borçlandılar. Sonra o borcu çeviremeyince özel bankalara borçlandılar. Bugün diyebilir mi bu bölgedeki çiftçilerin tamamına yakını kredi borçlusu ve bu kredileri ödemekte güçlük çekiyor. Şu anda Nisan ayının ortalarındayız. Örtü altında tam bu ürünlerin, özellikle biberin rekoltesinin gerçek hale geldiği dönem. Ancak fiyatlara baktığınız zaman biber ortalama 1.5 lira gibi bir fiyatla satılıyor. Bu fiyatlar şu anda çiftçimizi kurtaracak durumda değil. Siz de biliyorsunuz ki örtü altında üretim yoğun emek, işçilik maliyeti ve yatırım istiyor. Dolayısıyla bu fiyatlar çiftçimizi şu an kurtaracak pozisyonda değil. Biz burada kilosunu 1.5 liraya satarken, en çok tüketimin olduğu illerde fiyatı en az 5 lira, 6 lira hatta 10 liralara kadar fiyatları etiketlerde görüyoruz. Bu bizi gerçekten üzüyor, şoka sokuyor. Deyim yerindeyse onlar adına üzülüyoruz ama o fiyatları görünce de kıskanıyoruz. Hadi 6 liraya, 7 liraya satmayalım ama bizi üretimde tutacak, masraflarımızı kurtaracak, makul fiyatlar bizim elimize geçse biz seve seve bu işi yaparız" açıklamasını yaptı.

Biber üretici Süleyman Yaman "Yaklaşık 4-5 yaşından bu yana bu mesleğin içindeyim. 11 yaşındayken bu sektörle alakalı ailemin sorumluluğun aldım. Dolayısıyla en büyük aşk üretim olarak içime sindi. En büyük aşk sebzeyi üretmektir. Bugüne kadar ben başka aşk tanımadım. Ancak 8-10 yıldır bu kadar seviyor olmasaydım, yani bir geçim sahası olarak görmüş olsam tövbe bunların bir tanesi ekmem. Biz destek istemiyoruz. Bize sadece pazar bulunsun. Bizim buradaki amacımız bunu değerinde satabileceğimiz bir Pazarın oluşmasıdır. Fazlalıktan dolayı bu fiyatlar düşüyorsa buna göre planlama yapılmalı, ona göre biber dikilmeli. Bunu yetkililer yapacak. Üretmenin kendisi, üretici olmanın kendisi ibadetin çok üstündedir. Neyi ürettiğin önemli değil. Üretip ülkene bir katkı sağlıyorsun demektir" ifadesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
TürkiyeBiberMersin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.