Mavi Yumurta Üretim Tesisi Açıldı

Sakarya Taraklı'da üretim yapıp dünyaya ihraç etme projesi kapsamında mavi yumurta çiftliği açıldı.

Mavi Yumurta Üretim Tesisi Açıldı

Sakarya Taraklı'da üretim yapıp dünyaya ihraç etme projesi kapsamında mavi yumurta çiftliği açıldı.

04 Kasım 2017 Cumartesi 20:31
427 Okunma
Mavi Yumurta Üretim Tesisi Açıldı

Renginden dolayı mavi ya da yeşil olarak adlandırılan yumurtaların ilk seri üretimi, bugün Sakarya Taraklı'da açılan Çiftlik Bank tesisi ile gerçekleştirilmeye başlandı. Tesis kapsamında yılda kırk milyon mavi yumurtanın üretilmesi planlanıyor. Üretilecek olan mavi yumurtanın bir kısmı ihraç edilecek ve proje kapsamında yılda 5 buçuk milyon liralık ekonomik katkı sağlanacağı bekleniyor.

Mavi ya da yeşil yumurta yumurtlayan tavuklar safkan Ameraucana ırkı olarak biliniyor. Çiftlik Bank yetkililerin yapmış oldukları açıklama doğrultusunda; firmanın İnegöl’deki araştırma ve geliştirme merkezinde ıslah edilerek yeni ve en verimli ırk olan Çiba Ameraucana ırkının elde edildiği ve bu ırkın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuarları tarafından da genetik özelliklerinin onaylandığı belirtildi.

Üretilen Çiba Ameraucana ırkı tavukların yumurtladıkları yeşil ve mavi yumurtaların, bilinen yumurtalardaki vitaminler bakımından çok daha üstün olduğunu ve bu bakımdan bireylerin bağışıklık sistemlerini de güçlendirdiklerini belirten tesis genel koordinatörü veteriner İsmail Kamburoğlu, aynı zamanda yumurtadaki kolesterol ve yağ miktarının da çok az olduğunu belirtiyor.

Sakarya Taraklı’da açılışı gerçekleştirilen Mavi Yumurta Tesisi, aynı zamanda dünyanın en büyük mavi yumurta üretim tesisi olduğu belirtilmektedir. Çiftlikbank CEO’su tarafından yapılan açıklamada, “mavi yumurtaların yaklaşık üç milyonu yurtdışına ihraç edilerek ekonomiye katkı sağlayacaktır” şeklinde beyanat verdi. Tesis, 100 tavukla başlanılan üretime bugünkü açılışla birlikte 5 bin tavuk ile devam etmektedir.

Son Güncelleme: 04.11.2017 21:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.