Mandalina Rekolte Rekoru Kırıyor

Mandalina ihtiyacının yüzde otuzunu karşılayan Adana'da, bu sene rekor derecede mandalina üretimi bekleniyor.

Mandalina Rekolte Rekoru Kırıyor

Mandalina ihtiyacının yüzde otuzunu karşılayan Adana'da, bu sene rekor derecede mandalina üretimi bekleniyor.

10 Aralık 2017 Pazar 22:32
220 Okunma
Mandalina Rekolte Rekoru Kırıyor

Türkiye’nin en fazla tarım üretiminin yapıldığı şehirler arasında yer alan Adana’da, mandalinanın tarla fiyatı seksen kuruş ile bir lira arasında değişiyor. Mandalinanın yüksek sayıda üretilmesi, üreticileri ve dolayısıyla tüketicileri mutlu kılıyor.

Herhangi bir tarım ürününün bir yılda üretildiği miktarı anlamına gelen rekolte kavram, bu sene mandalina için bir hayli yüksek. Ülkedeki mandalina üretiminin %30’unu tek başına yüklenen Adana’da, toplamda yüz doksan bin dönüm alanda üretim yapılıyor. Bu senenin sonuna kadar mandalinadan elde edilecek rekoltenin yedi yüz bin tonu geçmesi bekleniyor. Şimdiden üretimi yapılan erkenci hasatlar ise, Çukurova’dan ülkenin her yerine doğru yola çıkmış durumda.

Konu hakkında açıklama yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, mandalinanın eylülden başlayarak ocak ayının sonuna kadar hasat hâlinde olduğunu ve bu sene içerisinde narenciye ürünlerinin rekoltesinde yükseliş meydana geldiğini belirtti. Başkan Mehmet Akın Doğan, rekolte düşüklüğünün sadece limonda meydana geldiğini ifade ederek, mandalina, greyfurt ve portakalda son derece iyi verim alındığını ifade etti.

Başkan tarafından yapılan açıklamaya göre tarladaki mandalina fiyatları seksen kuruş ile bir lira arasında değişiyor. Ancak mandalinalar paketleme işlemine tabii olduklarında fiyatları elli kuruşa kadar artış gösteriyor. Mandalina, bu aşamadan sonra da nakliye ve toptancı gibi araya ek unsurlar girerek, tarladaki fiyatının beş altı katı kadar yüksek meblağlara tüketicinin sofrasına ulaşıyor

Anahtar Kelimeler:
MandalinaAdana
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.