Maliye Bakanından Kalıcı Vergi İndirimi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirlerine önemli açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanından Kalıcı Vergi İndirimi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirlerine önemli açıklamalarda bulundu.

03 Haziran 2018 Pazar 18:42
133 Okunma
Maliye Bakanından Kalıcı Vergi İndirimi Açıklaması

Ekonomi gündemine değinen Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonla mücadele için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Merkez Bankası ile çok yakın iş birliğimiz var. Kamu fiyat ayarlamalarının enflasyonist baskı yaratmaması, özellikle vergi ayarlamalarıyla enflasyonun aşağı çekilmesi noktasında, imkanlarımız çerçevesinde, vergi indirimleri yapmak dahil her türlü tedbiri alacağız." dedi.

Bu çerçevede kamu maliyesindeki sıkılığın devam edeceğini açıklayan Ağbal, bütçe açığını minumum seviyeye çekmek için çalışacaklarını belirtti. Ağbal, çift haneli olan enflasyon oranlarını da tek haneye indirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Ağbal, Merkez Bankasının para politikalarını sürdürmesi gerektiğini belirterek, "Geçen yıl kamu maliyesinde bir miktar genişlemeye gittik. Enflasyon gelişmeleri karşısında bunu geri almamız lazım yani bütçe açığının milli gelire oranını tekrar sürdürülebilir seviyelere çekmemiz gerekiyor. Bütçede yapacağımız her iyileşme hem enflasyonu hem de cari açığı aşağı çekecek." diye konuştu.

Kalıcı vergi indiriminin oluşturabileceği olumsuzluklara da değinen Ağbal, "Zaman zaman yaptığımız düzenlemeleri yetersiz bulan, bunların daha fazla yapılmasını isteyenler olabiliyor ancak her işin bir ölçüsü, hesabı, kitabı var. Bunları yapınca bir yerden vazgeçilen gelir kaynağını bir başka yerden telafi etmezseniz o da açığın artmasına neden oluyor." ifadesini kullandı.

Güncel olan ekonomi politikalarına da değinen Ağbal, şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzde yeni Orta Vadeli Program (OVP) çalışmaları var. Orada gerçekten bir mali konsolidasyon yapılarak bütçede enflasyonla mücadele için gerekli sıkılaşmayı yapacağız. Özellikle yatırım, üretim istihdam ve ihracat üzerindeki vergileri mali imkanlarımız ölçüsünde azaltacağız. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edeceğiz. Yeni kurmakta olduğumuz Risk Analiz Merkezi, bu konuda atılmış en somut adım. Burası, sektörel bazda risk analizleri yapacak, bu analizlerle mükelleflere uyarıcı bilgilendirmelerde bulunacak. Böylece, tüm vergiler bakımından kayıtlılığı takip altına alacağız."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.