Limon Fiyatları Tavan Yaptı: Satıcısına Karı 4 Lira

Muğla’da üreticisinden 1 liraya alınan limon fiyatları marketlerde 5 liradan satışa sunuluyor. Limon satıcısına 4 lira kar ettiriyor.

Limon Fiyatları Tavan Yaptı: Satıcısına Karı 4 Lira

Muğla’da üreticisinden 1 liraya alınan limon fiyatları marketlerde 5 liradan satışa sunuluyor. Limon satıcısına 4 lira kar ettiriyor.

17 Nisan 2018 Salı 13:34
282 Okunma
Limon Fiyatları Tavan Yaptı: Satıcısına Karı 4 Lira

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, Muğla’da bu yıl üretilen limon fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Uygunsuz hava şartları neticesinde üretimi az yapılan limonun fiyatı yükseldi.

Türkiye'de narenciye üretimi ve ihracatında önem arzeden bir şehir olan Muğla’da üreticisinden 1 liraya satılan limon, marketlerde 5 liradan yerini almaya başladı. Yıllık ortalama 65 bin ton üretilen limonun bu yıl yüzde 50 oranında azaldığı ve 35 bin ton civarına düştüğü bildirildi.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, “Muğla, Ege Bölgesi'nde narenciye üretiminde aslan payına sahip” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede her yıl yaklaşık 65 bin ton limon üretimi yapıldığını bildiren Çöllü, bu yıl hava şartları nedeniyle üretimin 35 bin ton civarında kaldığını, rekoltenin geçen yıla göre yüzde 50 düştüğünü bildirdi.

Tarlada 1 lira olan limona yönelik Çöllü, "Üreticiden 1 liraya alınan limon markette 5 liradan tezgaha çıkıyor. Ürün tüccar arasında sürekli el değiştirdiği için maliyet artışı yüksek oluyor. 1 lira olan limon pazarda ve marketlerde 5-6-10 liraya kadar çıkıyor. Bunun önlenebilmesi için belediyelerin hallerde kooperatiflere yer temin etmesi gerekiyor. Üreticiden çıkan ürün aracıyı kaldırarak direkt tüketiciye ulaşmasıyla fiyat düşecektir. Nakliye ve işçilik ücretlerinin de düşmesiyle tüketici daha ucuz ürün elde edecek." açıklamasında bulundu.

Muğla'da üretilen limonun 1. sınıf kalitede olduğunu vurgulayan Çöllü, üretimin yüzde 75'inin ihracatının yapıldığını belirtti.

Bu yıl ihracatta limon satışında herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını bildiren Çöllü, bölgeden özellikle Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, İskandinav ülkeleri, Portekiz ve Hollanda'ya kadar limon ihraç ettiklerini açıkladı.

Anahtar Kelimeler:
MuğlaSalim ÇöllüLimon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.