Kaçak Köpekler Açık Arttırmaya Satıldı

Türkiye'ye kaçak yollarla getirilen köpekler açık arttırmayla satışa sunuldu.

Kaçak Köpekler Açık Arttırmaya Satıldı

Türkiye'ye kaçak yollarla getirilen köpekler açık arttırmayla satışa sunuldu.

20 Şubat 2018 Salı 15:01
155 Okunma
Kaçak Köpekler Açık Arttırmaya Satıldı

Türkiye'ye kaçak olarak getirilirken el konulan 5 cins köpeğin açık artırmayla satışı yapıldı.

Ülkeye kaçak getirilirken Tasfiye Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, Kapıkule Sınır Kapısı'nda bir otomobilde bulunan 3'ü yavru 5 cins köpeği ihaleyle satışa çıkardı.

 6 kişinin yer aldığı açık arttırma oturumunda  köpeklerin fiyatı 7 bin 80 liradan başlayarak satışla sunuldu. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) adına Zuhal Arslan 9 bin lira bedelle köpekleri satın aldı.

Zuhal Arslan, ülkemize kaçak yollarla getirilmek istenen köpeklerin sınır kapısında yakalanmalarının devam ettiğini bildirdi. Hayvanların eşya gibi alınıp satılmasına tepki çeken Arslan, "Bugün satışları yapıldı gümrükte. 3 pomeranian, 2 bulldog 5 köpek yakalanmıştı. HAYTAP olarak köpekleri aldık. Buradaki amacımız petshopların önüne geçmek, çünkü bu hayvanların satışını engellemek istiyoruz. Bunları alıp satmalarını, üretmelerini engellemek için biz aldık. Bunları sözleşme ile kısırlaştırma şartı ile sahiplendireceğiz, yuvalandırmalarını yapacağız. HAYTAP olarak. Maalesef önüne geçemiyoruz bu ihalelerin." açıklamasında bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile konu hakkındaki düşüncelerini paylaştığını ve hayvanların bu şekilde satılmasını tasvip etmediğini belirten Arslan, "Bu canlılar mal yerine konulmamalı, satılmamalı. Bunlar hayvanseverlere ya da derneklere bir şekilde teslim edilmeli. HAYTAP'a teslim edilmeli, HAYTAP tarafından da sahiplendirilip kısırlaştırılmalı. Maalesef engel olamıyoruz. Kaçak yakalananların ihalesinden aldıklarımızın sayısını hatırlamıyorum. Edirne Kapıkule en uğrak yerim oldu. Sürekli bir ihale, sürekli bir kaçak yurda giriş. Bugün 5 tane aldık, 9 bin lira verdik. Tabii bunların klinikleri masrafları İstanbul'a götürülmeleri en az 12 bin lira gibi rakama mal olacak. Bunları insanların destekleriyle kurtarmaya çalışıyoruz. Sırada bekleyen iki ihale var. Petshoplar almasın, üretim dursun, satış yasaklansın, artık devlet duysun sesimizi lütfen. Bu canları her birlikte koruyalım." sözlerine yer verdi

Daha önce ihaleye çıkan kedi ve köpekler yine HAYTAP tarafından satın almıştı.

Son Güncelleme: 20.02.2018 15:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.