İstanbul-İzmir Arası Otoyol Projesinde Sona Gelindi

Otoyol projesi tamamlandığında yıllık bazda 650 milyon dolarlık tasarruf ön görülüyor.

İstanbul-İzmir Arası Otoyol Projesinde Sona Gelindi

Otoyol projesi tamamlandığında yıllık bazda 650 milyon dolarlık tasarruf ön görülüyor.

09 Ekim 2018 Salı 12:39
169 Okunma
İstanbul-İzmir Arası Otoyol Projesinde Sona Gelindi

İstanbul ve İzmir arasındaki kara yolu ulaşımını 9 saatten 3,5 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yüzde 95’inin tamamlandığı bilgisine ulaşıldı.

Ulaşılan bilgilere göre yap-işlet-devret projesi kapsamında gerçekleştirilen otoyol çalışmalarının büyük kısmının bilttiğine işaret edilirken, İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yollarının dahilinde 384 kilometresinin otoyol olduğu, 42 kilometresinin bağlantı yolu olduğu ve 426 kilometre uzunluğunda olduğu bilinen projede 98 kilometrelik otoyolun, 16 kilometrelik de bağlantı yolunun işletmeye açıldığı kaydedildi.

Altınova ile Gemlik arasındaki 40 kilometrenin, Gebze ile de Altınova arasındaki –Osmangazi Köprüsü dahilinde- 12,6 kilometrenin, Kemalpaşa ayrımı ile İzmir arasındaki ise 20 kilometrenin ve Gemlik ile Bursa arasındaki 25 kilometrelik otoyol kesiminin hizmete alındığı ifade edilirken, diğer bölümlerdeki çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Proje dahilinde toplamda 7 bin 143 personelin görev yaptığı belirtilirken, toplam iş makinesi sayısının da bin 690 olduğu vurgulandı.

Türkiye’deki otoyollar üzerinde bulunan ve en uzun tünel unvanını yakalayan Bursa-Yalova arasındaki Orhangazi Tünelinin de 21 Nisan 2016 tarihinde trafiğe açıldığı hatırlatılırken, proje kapsamındaki 36 viyadükten 21 tanesinin de tamamlandığı belirtildi.

Proje tamamlandığında ise 36 viyadük, 3 tünel, 20 gişe alanı ile 25 kavşak ve 6 otoyol bakım-işletme merkezi, 3 tünel bakım işletme merkezinin yer alacağı otoyolun hizmete açılmasıyla ulaşımın 3,5 saate kadar indirgenmesi ve yıl içinde 650 milyon dolar büyüklüğünde tasarruf sağlanacağının ön görüldüğü bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.