İşsiz Sayısında Düşüş Meydana Geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan işsizlik verilerine göre ocak ayında işsiz sayısı düşüşe uğradı.

İşsiz Sayısında Düşüş Meydana Geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan işsizlik verilerine göre ocak ayında işsiz sayısı düşüşe uğradı.

16 Nisan 2018 Pazartesi 11:10
60 Okunma
İşsiz Sayısında Düşüş Meydana Geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından güncel işsizlik verileri istatistikleri yayınlandı. Buna göre on beş ve daha üzeri yaşlardaki işsizlerin sayısı bu senenin ocak ayında, 2017 senesinin ocak ayına nazaran beş yüz yetmiş altı bin kişi azaldı. Böylece ocak ayındaki toplam işsiz sayısı üç milyon dört yüz dokuz bine kadar indi. Ayrıca işsizlik oranı da 2,2 puan azalarak %10,8’e geriledi.

Söz konusu ocak döneminde tarımd ışı işsizlik oranı 2,5 puan düşüş göstererek %12,7’e denk geldi. On beş ile yirmi dört yaş arasındaki genç nüfusun işsizlik oranı da bu nispetle 4,6 puan düşüş göstererek %19,9’a indi. On beş ile altmış dört yaş arasındakiler için işsizlik oranı da 2,2 puan düşüş göstererek %11,1’e düşmüş oldu.

TÜİK tarafından yayınlanan veriler doğrultusunda ocak ayı içerisinde istahdam sayısı, geçen senenin aynı dönemine nazaran bir milyon üç yüz elli yedi bin kişi yükseliş gösterdi. Böylece istihdam sayısı, ocak ayında yirmi sekiz milyon yirmi dokuz bine ulaştı. İstihdamdaki artışla birlikte oran %46,4’e kadar çıktı.

2018’in ilk ayı itibarıyla tarım sahasında çalışan işçi sayısı yetmiş bin artarken, tarım dışı sahalarda bu artış bir milyon iki yüz seksen altı bin oldu. İstihdam dağılımına bakıldığında ise %55,4 hizmet sektörü, %7 inşaat sektörü, %19,9 sanayi sektörü ve %17,7 de tarım sektörü tarafından işe alındı.

Anahtar Kelimeler:
IşsizlikTÜİK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.