İranlılar’ın Tercihi Van Oldu

Ramazan Bayramı alışverişi için Van’ı tercih eden İranlılar bölgeye akın etti. Kapıköy Sınır Kapısı son zamanların en yüksek rakamına tanık oldu.

İranlılar’ın Tercihi Van Oldu

Ramazan Bayramı alışverişi için Van’ı tercih eden İranlılar bölgeye akın etti. Kapıköy Sınır Kapısı son zamanların en yüksek rakamına tanık oldu.

13 Haziran 2018 Çarşamba 14:09
97 Okunma
İranlılar’ın Tercihi Van Oldu

Kapıköy Sınır Kapısı geçişlerde, geçtiğimiz hafta bir günde 2 bin 737 yolcu girişiyle son zamanların en yüksek rakamına ulaştı. İran'daki yurt dışına çıkış harçlarının çok fazla yükseltilmesi sebebiyle İranlılar ülkelerinden çıkmakta zorlanıyordu. Ramazan Bayramı alışverişi için Van’ı tercih eden İranlıların, bölgeye gelişi kentin tüm esnafını sevindirdi. Çarşı ve otellerde doluluğu artıran İranlılar, alışveriş merkezleri ve mağazalar olmak üzere cadde ve sokaklarda yoğunluğun yaşanmasına neden olan turistlerin yaptıkları alışverişle de kentteki esnafa erken bayram yaşattığı açıklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kapıköy Sınır Kapısı'nda başlattıkları modernizasyon çalışmalarının ticaretin yanı sıra turizm alanında da hareketliliği artırdığını, Kapıköy Sınır Kapısı'ndan 2016'da 238 bin, geçen yıl da 500 bine yakın turist girişi olduğunu, geçen günlerde İran'ın aldığı kararla ulusal çapta yurt dışı çıkış harçlarının ciddi oranda artırıldığını ifade etti.

Çiftci, bunun sadece Kapıköy'de yapıldığı gibi bir algı oluştu ancak bunun doğru olmadığını bütün kapıları kapsayan bir karar olduğunu, bu durumun biraz olumsuz etkilediğimi ancak yolcu sayılarının bu günlerde tekrar normale döndüğünü, geçtiğimiz hafta son ayların en büyük yolcu girişi olduğunu, 2 bin 737 yolcu, 178 ticari araç girişi gerçekleştiğini, Van'daki esnaf ve tüccarlar için bu rakamın önemli olduğunu dile getirdi.

Anahtar Kelimeler:
Vanİran
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.