İnşaat Sektöründeki Yavaşlama İçerisinde Çelik

Son aylarda inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun çelik üretimini de etkilediği dikkatlerden kaçmıyor.

İnşaat Sektöründeki Yavaşlama İçerisinde Çelik

Son aylarda inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun çelik üretimini de etkilediği dikkatlerden kaçmıyor.

07 Kasım 2018 Çarşamba 11:52
159 Okunma
İnşaat Sektöründeki Yavaşlama İçerisinde Çelik

Türkiye’nin ham çelik üretiminin 2018 yılının ilk dokuz ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine kıyasla yüzde 0,9 oranında artış gösterdiği ve 28 milyon ton olarak gerçekleştiği bilgisine ulaşılıyor. Üretimde son aylarda yaşanan daralma ve yavaşlamanın, inşaat sektörüne de darbe vurduğu kaydedilirken, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan’ın yılın ilk yarısı için çelik üretimine artış yaşandığını belirttiği ifade edilirken, ikinci yarının başından itibaren ise üretimdeki duraklamaya işaret ettiği bilgisine ulaşılıyor.

Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 5,9 oranında azalma yaşandığını belirten Yayan, bu nedenle yıllık bazda üretimin yüzde 0,9 oranındaki artışla sınırlı kaldığını vurguladı.

Nihai mamul tüketimi için bakıldığında ise Eylül ayında yıllık bazda yüzde 37,5 gerileme yaşandığını hatırlatan Yayan sözlerine, "Tüketimdeki düşüş ağırlıklı olarak inşaat sektörüne yönelik üretilen uzun ürünlerin tüketimindeki düşüşten kaynaklanıyor. Geçen yılın eylül ayında uzun ürün tüketimi 1 milyon 713 bin tondu. Bu yılın aynı ayında ise 790 bin ton yani 923 bin tonluk gerileme var" ifadeleri ile devam etti.

Açıklamasını, “Devlet, altyapı yatırımlarını önemli ölçüde durdurdu. Müteahhitler, yeni bina inşa etmek yerine mevcut stoklarını satmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla inşaat sektöründe hareketliliği sağlayabilmek için kredi politikalarının gözden geçirilmesine ve geleceğe yönelik uzun vadeli birtakım işlemler yapılmasına ihtiyaç var” diyerek sürdüren Yayan, üretim ile tüketim arasındaki farkın ihracatı etkilediğini hatırlattı.

İnşaat sektöründe son aylarda yaşanan durgunluğun çelik sektöründe de açık yarattığını ifade eden Veysel Yayan, 9 aylık ihracatın miktar bazında yüzde 12,3 oranında yükseldiğini söyledi. Durumun daha da kötüleşmesini beklemediklerini belirten Yayan, sektörün bu yılı ortalama 37 milyon ton çelik üretimi ile kapatmasını ön gördüklerini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.