İMİB Başkanı Dinçer’den Maden Sektörü Değerlendirmesi

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, 2023 yılı maden sektörüne yönelik olan öngörülerini açıkladı.

İMİB Başkanı Dinçer’den Maden Sektörü Değerlendirmesi

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, 2023 yılı maden sektörüne yönelik olan öngörülerini açıkladı.

03 Mart 2018 Cumartesi 10:55
63 Okunma
İMİB Başkanı Dinçer’den Maden Sektörü Değerlendirmesi

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, İMİD’in istişare toplantısında konuşmada bulundu. 2023 yılı maden sektörüne ilişkin değerlendirmeler de bulunan Dinçer, asıl hedeflerinin pazar payını ve ihracatını yükseltmek olduğunu kaydetti.

Dinçer, 2017 yılında maden ihracatında yüzde 24 artış kaydedilerek 4,69 milyar dolar bünyesine geldiğini açıklayarak, "Doğal taş ihracatımız ise toplam maden ihracatının yarısını oluşturdu. 2017'de bir önceki yıla göre doğal taş ihracat artışımız, değerde yüzde 13,43 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin mermer ithalatı 150 milyon dolar civarında. Biz cari dengeye pozitif katkı yapan bir sektör olarak büyümemizin Türkiye ekonomisine katkılarını da çok önemli görüyoruz.” sözlerinde bulundu.

İMİB Başkanı Dinçer, 2016 yılına ilişkin taş ihracatı ve ithalatı yönelik verilere göre ise, "İthalat yapan ülkelerdeki pazar paylarını, bizim bu ülkelerdeki ihracat payımızı hesapladık. Bu verileri üyelerimizle paylaşarak daha etkin olabilecekleri pazarları bilgilerine sunduk. Kanada, Meksika, Brezilya, Endonezya, Malezya’yı büyüyebileceğimiz pazarlar olarak görüyoruz.” ifadesine yer verdi.

Türk mermeri hakkında da değerlendirme de bulunan, İMİB Başkanı Aydın Dinçer, markalaşarak Türk mermerini tüm dünyaya tanıtmak istediklerini açıkladı. Dinçer sözlerini, doğal taşların tasarım dünyasıyla entegrasyonunu sağlayabileceklerini dile getirerek tamamladı.

MIPIM'e mart ayında katılacak olan Dinçer, fuarda "Turkish Stone" marka bünyesi altında Türk mermerinin yabancı yatırımcılara tanıtımının yapılacağını bildirdi.

Türkiye mermerinin tonunun 500 dolara satıldığını vurgulayan Dinçer bu fiyatın arttırılmasına ilişkin, "Sektördeki tüm dernekler ve birliklerle diyaloğumuzu güçlendirmek, ihtiyaçlarımızı ilgili kurum ve kuruluşlara, kamuya ve kamuoyuna anlatmak misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Biz hem sektör hem de kamuoyu olarak, maden sektörünün değeri ve ekonomiye katkısı konusunda bilinçlenmeliyiz. Milli maden politikası çerçevesinde çalışan stratejik bir sektörün mensupları olarak ekonomimize 40 milyar dolara yakın bir katkı sunuyoruz. Kullandığımız pek çok üründe maden bulunuyor. İthal girdimiz bulunmaması nedeniyle cari dengeye olumlu katkı sağlamaktayız. Bu vazgeçilmez sektörde maksimum iş güvenliği ve çevreye saygı politikası ile ülke ekonomimize katkı sunup istihdam yaratmaya devam edeceğiz." sözlerini  kaydetti.


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol