İlk Çeyrekte Yapılan Toplam Tasarruf 40 Milyar Lirayı Aştı

Bankalarda yer alan tasarruf mevduat hesaplarının toplam miktarına ulaşıldı

İlk Çeyrekte Yapılan Toplam Tasarruf 40 Milyar Lirayı Aştı

Bankalarda yer alan tasarruf mevduat hesaplarının toplam miktarına ulaşıldı

14 Mayıs 2018 Pazartesi 11:28
142 Okunma
İlk Çeyrekte Yapılan Toplam Tasarruf 40 Milyar Lirayı Aştı

Bankalarda yer alan tasarruf mevduat hesaplarının toplam miktarına ulaşıldı. Mart ayının sonu itibari ile 970 milyar 366 milyon lira seviyesine çıktığı bilgisine ulaşılan tasarruf mevduatlarının geçtiğimiz yıl sonunda 930 milyar 272 milyon lira seviyesinde kaldığı görülmüştü.

Geçen üç ay içerisinde yapılan tasarruflara kırk milyar lira daha eklendiği gözlenirken, ülkedeki toplam tasarruf mevduatlarının yüzde kırk üçünün İstanbul’da biriktiği bilgisine ulaşıldı. on beş milyon nüfusa sahip şehirde ilk üç ayda bankalarda biriken paranın toplamda 419 milyar 36 milyon 468 bin lira olduğu öğrenildi.

Ülke ekonomisinin kalbi konumunda olduğu bilinen İstanbul’un tasarruf miktarında da zirveye yerleştiği görüldü. İstanbul’u ise 18 milyar 389 milyon lira ile mevduat yükselişiyle Ankara’nın takip ettiği kaydedildi. Tasarruf artışı sıralamasında üçüncü sıraya ise 2,9 milyar lira ile İzmir yerleşirken, 1,3 milyar lira ek tasarrufu ile ise Bursa dördüncü sırada yer aldı. Bursa’yı ise 1 milyar lira tasarruf artırımı ile Antalya izledi.

İlk üç ayda ülke genelinde 75 ildeki tasarrufların mevduat hesaplarında görülen artışa rağmen altı ilde birikimlerin azaldığı kaydedildi. Ulaşılan bilgilere göre tasarruf miktarında en yüksek azalmanın görüldüğü il 98,7 milyon lira ile Diyarbakır olurken bu ili 35,2 milyon lira ile Rize izledi. Şırnak ise 25,9 milyon lira ile üçüncü sırada yer aldı.

Tasarruf miktarlarında azalma yaşayan diğer üç ilin ise 6,9 milyon lira ile Erzurum, 5,4 milyon lira ile Artvin, 318 bin lira ile de Kars olduğu öğrenildi.

Anahtar Kelimeler:
TasarrufMevduat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.