Ilısu Barajı'nda Sona Gelindi

Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olan Ilısu Barajı, GAP projesi kapsamında su ile tanışmaya hazırlanıyor.

Ilısu Barajı'nda Sona Gelindi

Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olan Ilısu Barajı, GAP projesi kapsamında su ile tanışmaya hazırlanıyor.

20 Şubat 2018 Salı 15:42
241 Okunma
Ilısu Barajı'nda Sona Gelindi

Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olan Ilısu Barajı, GAP projesi kapsamında su ile tanışmaya hazırlanıyor. Dolgu hacmi açısından Türkiye’nin ikinci, kurulu güç açısından ise dördüncü büyük barajı olan Ilısu Barajı’nın tamamlanmasında sona yaklaşıldı. Mardin ve Şırnak il sınırları arasında kalan, Dicle Nehri üzerinde bulunan ve en büyük baraj olma özelliğine sahip barajdaki fiziki yeterlilik yüzde doksan yedi oranında sağlandı. Temel yüksekliğinin 135 metre, kurulu gücün ise bin 200 megavat olacağı, yılda ortalama 4,12 milyar kilovatsaat enerji üretimi kapasitesine sahip olacak barajın altı ünitesinde beş rotor yerleştirimi tamamlandı. Nisan ayı içerisinde son rotorun yerleştirilmesi ile enerji üretimine hazır hale gelmiş olacağı ve üç kapağının montajının tamamlanarak su tutulmaya başlanacağı belirtildi.

Diyarbakır başta olmak üzere Batman, Mardin, Siirt, Şırnak illeri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına yardımcı olacak baraj, 10,4 milyar metreküp su depolama hacmine sahip. Ilısu Barajı’nın aynı zamanda Cizre Barajı yapımında da katkı sağlayacağı biliniyor. Proje tamamlandığında 500 binden fazla dekar arazi sulamaya kavuşacak, her iki baraj tamamlandığında ise 1 milyon 200 bin dekar arazinin sulaması gerçekleşebilecek.

Toplamda 8,5 milyar liraya mal olan Ilısu Barajı’nın yalnızca elektrik enerjisi üretimi ile ekonomiye katkısının yıllık 1,5 milyar lira olacağı belirtildi. Proje ile istihdamın da olumlu olarak gelişme kaydedeceğini belirten yetkililer, bölgedeki işsizliğe barajın son vereceğini ve dört bin kişiye istihdam alanı yaratılacağını açıkladılar.

Anahtar Kelimeler:
ılısuBarajİstihdam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.