"İhracatın Neredeyse Yüzde 45'i Eximbank Tarafından Finanse Edilmektedir"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türk Eximbank arasında kaynak kullanımına ilişkin protokol imzalanırken, imza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'deki ihracatın yaklaşık yüzde 45'inin Eximbank tarafından finanse edildiğini belirtti.

"İhracatın Neredeyse Yüzde 45'i Eximbank Tarafından Finanse Edilmektedir"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türk Eximbank arasında kaynak kullanımına ilişkin protokol imzalanırken, imza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'deki ihracatın yaklaşık yüzde 45'inin Eximbank tarafından finanse edildiğini belirtti.

17 Ağustos 2018 Cuma 12:51
115 Okunma
"İhracatın Neredeyse Yüzde 45'i Eximbank Tarafından Finanse Edilmektedir"

Ruhsar Pekcan, açıklamalarında, bu protokolle TİM'in kaynaklarının gerekli olması durumunda, Eximbank aracılığıyla ihracatçılara, ihracatın finansmanı için kullandırılmasının önünün açılacağını ifade etti.

Ülke ekonomisinin iki haftadır çeşitli spekülasyonlara hedef olduğunu kaydeden Pekcan, bu spekülatif saldırılar üzerinden ekonomiyle ilgili kötümser senaryolar oluşturulmak istendiğini aktardı.

Ülkenin kendi dinamiklerine, ekonominin gerçekliklerine odaklandıklarını belirten Pekcan, bunun sonuçlarını el birliğiyle aldıklarını söyledi. Pekcan,Türkiye'nin bölgesinde, hatta küresel ölçekte en hızlı büyüyen, en dinamik ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 7,4 büyüdüğünü anımsattı.

Türkiye'nin üretim, ihracat, büyüme performansının aynı güçle devam ettiğini vurgulayan Pekcan, geçici dalgalanmaların, spekülatif hareketlerin Türkiye ekonomisinin gerçeklikleriyle uyuşmadığını gördüklerini belirtti.

"ABD KÜRSEL İŞ BİRLİĞİ NOSYONUNA ZARAR VERECEK TEK TARAFLI ADIMLAR ATMAKTADIR"

Pekcan, farklı bakanlıklar tarafından alınan ek tedbirler sayesinde mali piyasalara yöneltilen atağın bertaraf edildiğini hep birlikte gördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"En kısa sürede ekonomimizle ilgili göstergeler olması gerektiği gibi istikrarlı seviyelere de oturacaktır. Her zaman küresel ekonomik iş birliğini destekleyen bir ülke olduk ancak ne yazık ki ABD ticaret savaşlarını başlatarak, küresel ekonomik iş birliği nosyonuna zarar verecek tek taraflı adımlar atmaktadır. ABD'nin siyasi konularla ekonomik iş birliği konularını hassasiyet gözetmeden birbirine karıştırdığına şahit oluyoruz. Bu tüm dünya ekonomisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye olarak, ABD'nin aldığı tedbirlere, uluslararası ticaret hukukundan gelen haklarımızla ve DTÖ kurallarına uygun olarak aynı şekilde karşılık verdik ve vermeye devam edeceğiz. Üreticimizin ve ihracatçımızın bütün pazarlarda ve her koşulda haklı davalarında her zaman yanında olacağız. Umuyoruz ki, ABD'li dostlarımız da en kısa sürede bu gerçeği görecek ve küresel ekonomi ve yatırım ortamı açısından yapıcı adımlar atacaktır. Bizler her zaman olduğu gibi kendileriyle diyalog ve iş birliğine açığız."

TÜRKİYE'DEKİ İHRACATIN NEREDEYSE YÜZDE 45'İNİ EXİMBANK FİNANSE EDİYOR"

Reel ekonominin son derece güçlü temelleri olduğu gibi finansal sistemin de oldukça sağlam ve derinlikli bir yapısının bulunduğunu kaydeden Pekcan, Eximbankın finansal sistem içinde çok önemli bir aktör ve önemli bir banka olduğunu belirtti.

Pekcan, Eximbankın ihracatçıların finansman çeşitliliğini sağlayarak desteğini her geçen gün artırdığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Herhangi bir sermaye sorunu yoktur, sadece sermaye artış talebimiz vardır ki ihracatçımıza daha fazla destek olabilelim. O da en kısa zamanda gerçekleştirilecek. Türkiye'deki ihracatın neredeyse yüzde 45'i Eximbank tarafından finanse edilmektedir. Kur spekülasyonlarından ihracatçıların zarar görmemesi için reeskont kredisi geri ödemelerinde de bunu sabitleştirmiş bulunmaktadırlar."

Bu dönemde TİM'in attığı adımın son derece anlamlı olduğuny vurgulayan Pekcan,  "Onlar, Eximbanka uzattıkları elin 10 misli kendilerine kredi olarak geleceğinin bilincindedir. Akıllı tüccar bizim iş adamlarımız. Sağlam durabilmemiz için ihracat ailemizin iki önemli kuruluşunun yan yana stratejik bir projede bir araya gelmiş olmasından kıvanç duyuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.