İhracat Şubat Ayında Rekor Kırdı

Türkiye’nin geçtiğimiz ay içerisinde kırdığı ihracat rekoruyla, sektörel anlamda önemli başarılara da imza attığı görüldü.

İhracat Şubat Ayında Rekor Kırdı

Türkiye’nin geçtiğimiz ay içerisinde kırdığı ihracat rekoruyla, sektörel anlamda önemli başarılara da imza attığı görüldü.

05 Mart 2018 Pazartesi 14:48
139 Okunma
İhracat Şubat Ayında Rekor Kırdı

Türkiye’nin geçtiğimiz ay içerisinde kırdığı ihracat rekoruyla, sektörel anlamda önemli başarılara da imza attığı görüldü. Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde, Türk ihracatına ivme kazandıran otomotiv sektörünün Şubat ayı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu çift haneli ihracat artışlarından 2,8 milyar dolar büyüklüğünde bir rakam elde edildi.

Süs bitkileri ve mamulleri sektörünün ise geçtiğimiz ay 15 milyon dolar hacminde bir ihracat rakamına ulaştığı ve bunun rekor bir büyüklükte olduğu öğrenildi. TİM tarafından ulaşılan veriler ışığında 6 sektörün daha tüm zamanlar içerisinde Şubat ayında ihracat rekoru kırdığı bilgisine ulaşıldı. Makine sektöründe bu miktarın 548 milyon dolar, mobilya ve orman ürünlerinde 398 milyon dolar, savunma ve havacılıkta 150 milyon dolar, deri ve ürünlerinde 145 milyon dolar, tarım ürünlerinde 118 milyon dolar büyüklüğünde ihracat yapıldığı bilgisi elde edildi.

Geçtiğimiz ay ihracatının iller kategorisinde değerlendirildiğinde 22 milyon dolar ile Kırşehir’in lider olduğu görüldü. Veriler ile ilgili açıklama ve görüşlerini paylaşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Türkiye, ülke ihracatında geçtiğimiz sene dünya ticaretinin 0,9 ‘u oranında pay sahibi olduğunu ve şubat ayında da en yüksek payı aldığını belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.