Iğdır'ın Altını Pamuk

Iğdır'ın yeni gözdesi pamuk oldu.

Iğdır'ın Altını Pamuk

Iğdır'ın yeni gözdesi pamuk oldu.

15 Eylül 2018 Cumartesi 13:18
79 Okunma
Iğdır'ın Altını Pamuk

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli mahsulü haline geldiği kaydedilen pamuk, Iğdır’daki üretiminde her geçen yıl yükseliş kaydediyor. Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu tarafından yapılan açıklamaya göre bölgedeki toprakların pamuk üretimi için oldukça elverişli olduğu bilgisine ulaşılırken, bu sene içinde ortalama 15 bin dekarlık bir alanda pamuk ekimi ve üretimi gerçekleştirdikleri kaydedildi.

Özkan Yolcu, son yıllarda vatandaşa Iğdır pamuğunun iyice tanıtıldığını ve her geçen sene içinde daha çok ekimi ve üretiminin arttığına dikkat çekerek, dekar başına 550 kilogramın üzerinde bir geri dönüş olduğuna dikkat çekti. Verimlilik bazında 7 bin 500 ile 8 bin ton civarında rekoltenin de beklendiğini ifade eden Yolcu, Bakanlık tarafından da pamuk üretimine ilişkin desteklerin ve projelerin mevcut olduğuna işaret etti. Üretilen üründe ise kilogram başına ödenen destekleme ödemesinin de 80 kuruş olduğunu vurgulayan Yolcu, çiftçi teşviki ile üretim alanlarının çoğaltılacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
ığdırPamuközkan Yolcu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.