İBB Şirketlerinden 95 Milyonluk Zarar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait şirketlerin zarar ettiği kaydedilirken, CHP'li Hakkı Sağlam bu şirketlerden seçim çalışmaları süresince kaynak aktarıldığını kaydetti.

İBB Şirketlerinden 95 Milyonluk Zarar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait şirketlerin zarar ettiği kaydedilirken, CHP'li Hakkı Sağlam bu şirketlerden seçim çalışmaları süresince kaynak aktarıldığını kaydetti.

31 Aralık 2018 Pazartesi 13:15
237 Okunma
İBB Şirketlerinden 95 Milyonluk Zarar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait otuz şirketin on bir tanesinin 2018 yılı içerisinde toplamda 94 milyon 543 bin liralık zarar ettiği kaydedildi.

CHP’den İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam tarafından yapılan açıklamada yılın üçüncü çeyreği için bu otuz şirketin 11 tanesinin toplamda 2 milyar 192 milyon 744 bin liralık hasılat elde ettiği öğrenilirken, karşılaşılan zararın ise 94 milyon 543 bin lira olduğu ifade edildi. Bilanço çerçevesinde; en fazla zarar ettiği izlenen şirketler listesinin ilk sırasında 18 milyon 469 bin lira ile Şehir Hatları’nın yer aldığı öğrenilirken, ikinci sırada ise İSPARK’ın 17 milyon 949 bin liralık zararla listede yerini aldığı kaydedildi.

Bununla birlikte Metro A.Ş’nin 15 milyon 790 bin lira, Spor A.Ş’nin 11 milyon 443 bin lira, Medya A.Ş’nin 10 milyon 585 bin lira, BİMTAŞ’ın 6 milyon 907 bin lira, İsyön’ün 6 milyon 424 bin lira, Beltur’un 1 milyon 817 bin liralık zarar ettiği belirtildi.

Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, İBB’nin iflas sürecinde olduğunu vurgulayarak; "Biz hükümetin yanlış ekonomi politikalarına karşı önlem alsın, İstanbulluların parası çarçur edilmesin, kaynakları halk için kullansın, yurttaşlarımıza hizmeti ucuz ve kaliteli getirsin, buna katkı yapacağımızı İBB Mecliste defalarca söyledik. Ancak İBB Başkanı Uysal bizi dinlemedi, daha seçileli bir yıl oldu ama İBB ve şirketleri borca batırmış, iflasa sürüklemiştir" açıklamalarında bulundu. Ayrıca Hakkı Sağlam, İSPARK gibi zarar etmesi mümkün olmayan, nakit akışı oldukça yüksek olan bir şirketin batık durumda olmasının açıklanamaz olduğunu söyledi.

Bu şirketlerde geçtiğimiz seçimlerde kaynak aktarımı gerçekleştirilmiş olduğunu iddia eden Hakkı Sağlam, "Üçüncü çeyrek, 24 Haziran seçimlerinden sonraki dönemi kapsıyor. Mevlüt Uysal'ın 24 Haziran seçimlerinde bu şirketleri açık olarak siyasi emelleri için kullandığı anlaşılıyor. İstanbul halkı bunun hesabını 31 Mart seçimlerinde elbette soracaktır" ifadelerini kullandı. Hakkı sağlam açıklamalarına ise; "Yarım milyondan fazla İstanbul'unun suyu ve doğal gazı kesik. Ulaşım çok pahalı, sabah kartına 5 lira yükleyen işçi ve öğrenci bir simit yiyip günü tamamlayarak akşam eve dönmeye çalışırken; İBB Başkanı Uysal bir şekilde yurttaşlarımızın parasını hiç etmiştir. Bu kul hakkı yemektir. Bu adaletsizliktir. Başta trafik ve ulaşım olmak üzere İstanbul'un bütün sorunlarını biz çözeceğiz. Halkımız ile birlikte yöneteceğiz" sözleriyle son verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
İsmail çeçen 2019-01-01 19:23:18

İBB zarar etmez soyulmuştur belki dikkatli baksınlar