İBB'nin Sübvansiyon Zammı Önümüzdeki Ay Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Şehir Hatları hariç, 1 Ekim 2018'den itibaren kent genelinde istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım araçlarına yapılan sübvansiyon ödemelerinin artırılacağını duyurdu.

İBB'nin Sübvansiyon Zammı Önümüzdeki Ay Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Şehir Hatları hariç, 1 Ekim 2018'den itibaren kent genelinde istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım araçlarına yapılan sübvansiyon ödemelerinin artırılacağını duyurdu.

15 Eylül 2018 Cumartesi 11:26
79 Okunma
İBB'nin Sübvansiyon Zammı Önümüzdeki Ay Başlıyor

1 Ekim 2018'den itibaren kent genelinde istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım araçlarına yapılan sübvansiyon ödemelerinin artırılacağını duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, artışın oy birliğiyle kabul ettiğini belirtti. 

Özel Halk Otobüsleri ve İstanbul Otobüs A.Ş başta olmak üzere toplu taşıma işi yapanlar, İBB Meclis toplantısında kent genelindeki toplu ulaşımın sürdürülebilirliğinin sağlanması için sübvansiyon ödemelerinde zam yapılmasına ilişkin görüşmede, belediyenin verdiği sübvansiyonun artırılmasını talep etti. Konuya ilişkin rapor yayımlayan İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, taşımacıların İstanbul sınırları içerisinde; kara, deniz ve raylı sistemleri kapsayan çok geniş bir alanda hizmet verdikleri belirtilerek, "Yüksek işletme maliyetleriyle çalışan özel sektör kuruluşlarından ve sosyal devlet anlayışı çerçevesinde kent çeperinde hizmet sunan belediyemize ait işletmelerden oluşmakta ve bu taşımacılar bazı hatlarda ve saatlerde yapılan taşımacılıkta yeterli sayıda yolcu olmaması, ağırlıklı olarak indirimli/ücretsiz kart sahibi yolcuların taşınması, hattın uzunluğu, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve benzeri etkenlerden dolayı maliyetinin altında ücretlerle, şehrin her noktasına kamu adına ulaşım sunmaktadır." açıklamalarında bulundu. 

1 Ekim 2018'de başlayacak olan toplu ulaşım hizmetinin belirtilen nedenlerle sürdürülebilirliğinin sağlanması için sübvansiyon ödemelerinde yapılacak olan artış 30 Haziran 2019'da sonlacak. Şehir Hatları hariç istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm deniz ve kara toplu ulaşım araçlarının fiyatları 55 ile 70 kuruş arasında artırıldı. Maliyet karşılama oranı yüzde 70 ve altında olan araçlar başına tek geçiş için 70, maliyet karşılama oranı yüzde 70 ve yüzde 80 arasında olanlar için 65 kuruş ödenmesi uygun görülürken, maliyet karşılama oranı yüzde 80 ile yüzde 90 arasında olan araçlar için tek geçiş başına 60 kuruş verilirken, maliyet karşılama oranı yüzde 90 ve üzerinde olan araçlar için de tek geçiş başına 55 kuruş verilecek.

Ayrıca İstanbul Otobüs A.Ş ve Özel Halk Otobüsleri taşımalarında "hattın ücreti /tam bilet ücreti 2" ve üzeri olanlar için ise maliyet karşılama oranlarına göre sübvansiyon miktarı 2 kat olacak şekilde ödeme yapılacak. Yani bir hatta tek geçiş için çift bilet ücreti alınıyorsa bu araçlar için ödenecek miktar 140 kuruş olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.