Hollanda Meclisinin Kararına Bir Tepkide CHP'den Geldi

Hollanda Meclisinin oy çokluğuyla 1915 olaylarını soykırım olarak tanıma kararıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, kararı kınadığını belirterek, söz konusu kararlarla kimsenim Türkiye'yi bir şeyi kabul etmeye mecbur kılamayacağını söyledi.

Hollanda Meclisinin Kararına Bir Tepkide CHP'den Geldi

Hollanda Meclisinin oy çokluğuyla 1915 olaylarını soykırım olarak tanıma kararıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, kararı kınadığını belirterek, söz konusu kararlarla kimsenim Türkiye'yi bir şeyi kabul etmeye mecbur kılamayacağını söyledi.

23 Şubat 2018 Cuma 18:02
106 Okunma
Hollanda Meclisinin Kararına Bir Tepkide CHP'den Geldi

Beykoz Çavuşbaşı'nda bulunan Trabzonlular Derneği'ni ziyaret eden ve burada açıklamalar yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, siyasi partilerin seçimlerde ittifak edebilmesine ilişkin bir yasal düzenleme teklifinin TBMM'ye geldiğini ifade ederek, "Bunun amacı halen anayasamızda var olan yüzde 10'luk seçim barajını ittifaka giren partiler için kaldırmaktır. Anayasamızda 1995 yılında yapılan değişiklikle parçalı bir Meclis yapısını önlemek, Türkiye'yi koalisyonlardan kurtarmak ve parlamentodan tek parti hükümetini çıkarmak amacıyla değişiklikler yapıldı. Bunların iki noktası var. Temsilde adalet ve yönetimde istikrardır." dedi.

Hamzaçebi, yüzde 10'luk seçim barajının olmaması halinde çok parçalı Meclis içerisinde tek parti hükümeti çıkarmanın güç olacağının düşünüldüğünü belirterek şunları söyledi:

"Sistem değişti, yeni sistemde TBMM'den bir hükümet çıkmıyor. Başbakan da oradan çıkmıyor. Yürütme organı artık başbakan veya bakanlar kurulu değil cumhurbaşkanıdır. Yeni sistem bunu getiriyor. Bu nedenle yüzde 10'luk seçim barajının olmaması gerekir. Belki yüzde 1 veya 2'lik bir baraj savunulabilir. Parlamenter sisteme mahsus bir uygulama olan yüzde 10'luk baraj olmamalıdır. Bu teklifle yapılmak istenen, yüzde 10'luk baraj muhafaza ediliyor ama iki veya daha fazla parti ittifak ederse ittifak içindeki partilere bu baraj uygulanmayacak."

Bununla yüzde 1-2 oy alan siyasi partilerin büyük partilere mahkum ve mecbur edileceğini kaydeden Hamzaçebi, Zeytin Dalı Harekatı'na  ilişkin de bununla ilgili CHP'nin tutumunun net olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin Suriye sınırını güvenlik altına almak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri orada bir operasyon yapmıştır. Bu operasyona CHP'nin desteğini Genel Başkanımız birçok kez açıkça ifade etmiştir. Burada hiçbir tereddüt yok. Bu, Türkiye'nin güvenlik meselesidir. Burada geçmiş yanlış politikaları tartışmıyoruz." değerlendirmesinde bulundu:

Hollanda Meclisinin 1915 olaylarıyla ilgili kararına ilişkin görüşlerini bildiren Akif Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"CHP'nin görüşü aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin görüşüdür. 1915 yılında 1. Dünya Savaşı'nın o şartlarında yaşanmış olan olaylar vardır. Asla bir soykırım yoktur. Soykırım, bir ulusu yok etmek üzerine kurulmuş olan siyasettir. Bir olayın soykırım olarak kabul edilmesi için uluslararası mahkemelerin verdiği bir karar olmalıdır. Böyle bir karar da yok. Hollanda Parlamentosu'nun almış olduğu bu kararı kınıyorum. Bu kararlarla kimse Türkiye'yi bir şeyi kabul etmeye mecbur kılamaz. O kararı reddediyorum. CHP ve Türkiye açısından o karar yok hükmündedir."

Söz konusu ziyarette, Hamzaçebi'ye CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de eşlik etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.