Hamsi Sezonunda Aşırı Avlanma Tehlikesi

Sezondan önce avlanmaya başlanan hamsi, şimdilerde azalmaya başladı. Yetkililer yakın zamanda hamsinin zamlanacağını söyledi.

Hamsi Sezonunda Aşırı Avlanma Tehlikesi

Sezondan önce avlanmaya başlanan hamsi, şimdilerde azalmaya başladı. Yetkililer yakın zamanda hamsinin zamlanacağını söyledi.

03 Aralık 2017 Pazar 20:44
366 Okunma
Hamsi Sezonunda Aşırı Avlanma Tehlikesi

Palamut yokluğundan kaynaklanan zamdan sonra, balık fiyatlarında bir de hamsiye zam geldi. Hamsi sezonunun erken başlaması sonucunda daha fazlaca balık avlanmaya başlanmış ve yakın zaman içerisinde sezon dâhilindeki hamsilerin sayısı azalma tehlikesine girmişti. Buna göre Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, önümüzdeki zamanda hamsinin yirmi beş liraya kadar çıkabileceğini beyan etti.

Başkan Hamdi Arslan’a göre palamut kıtlığı nedeniyle balıkçılar hamsi avına erken başladı. Bu da aşırı avlanmaya neden olmuş ve ilerleyen günlerde hamsinin fiyatının artışına delalet olarak görülüyor. Başkan ayrıca, son zamanlarda Karadeniz Bölgesi’nde avlanan hamsinin en yoğun sezon içerisinde bulunduğunu söyleyerek, sırf bu sezon üç yüz bin tondan fazla avlanmanın meydana geldiği söyledi. Başkanın açıklamasına göre her gece denize açılan onlarca balıkçı, kasalar dolusu hamsi ile geri dönüyor.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, aşırı avlanmanın tehlikeli boyutlara ulaştığını ve bunun yakın dönem içerisinde hamsinin zamlanmasına neden olabileceğini söyledi. Başkan, açıklamalarında hamsinin kilogram fiyatının yirmi beş liralara kadar çıkabileceğini belirtti. Başkan son olarak, hamsilerin soğuk sulara doğru göç etmeye başladıklarını, sezonun da sona ermesiyle birlikte hamsilerin azaldığını ifade eti. Sezon başlarında Giresun’da beş liraya satılan hamsi şimdilerde on beş liraya kadar yükselmiş durumda.

Anahtar Kelimeler:
HamsiHamdi Arslan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.