Hadim Kirazına Yoğun İlgi

"Türk kirazı" olarak bilinen Napolyon cinsi Hadim kirazının hasadı tüm hızıyla devam ediyor.

Hadim Kirazına Yoğun İlgi

"Türk kirazı" olarak bilinen Napolyon cinsi Hadim kirazının hasadı tüm hızıyla devam ediyor.

08 Temmuz 2018 Pazar 17:12
590 Okunma
Hadim Kirazına Yoğun İlgi

AA muhabirine açıklama yapan Konya Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, ilçe genelinde kiraz üretiminin yoğun olarak yapıldığını belirtti.

Hadim kirazını bir dünya markası haline getirmek istediklerini söyleyen Hadimioğlu, "İlçemizde yaklaşık 800-1900 rakım arasında 31 bin dekar alanda 2 bin civarında çiftçi kiraz üretimi yapıyor. Yıllık ortalama 20-21 bin ton civarında rekolte gerçekleşiyor. Kirazlar buradaki ihracatçı firma temsilcileri tarafından alınarak özellikle Çin ve Rusya olmak üzere, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gönderiliyor. İlçemizde işleme tesisi olmadığı için ihracatçı firmalar kirazları buradan alarak işleme tesislerine götürüyor. Daha sonra o tesislerde ihracata hazır hale getiriliyor." dedi.

Açık arttırma yoluyla ihracatın gerçekleştiğini belirten Hadimioğlu, "Kirazlar yurt dışında en az 20 liraya satılıyor. Burada da en düşük 7 liradan açık artırma ile üreticiden alınıyor. Daha sonra alıcıların buradaki soğutmalı tırlarını doldurmasıyla da ihracat yolculuğu başlıyor. Önceden Rusya ve Avrupa ülkelerine ihracat daha fazlaydı. Şimdi ise Çin, ağırlık kazanarak ön plana çıkmaya başladı." ifadelerini kullandı.

İhracatçı firma temsilcisi Hacı Yılmaz ise Hadim kirazının ihracatı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Başta Hong Kong, Malezya, Singapur ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Firma olarak bu ülkelere 2 ton ile 5 ton arasında gönderdiğimiz kirazın 4 kilosunu 27 dolara satıyoruz. Ancak bu sadece bizim yurt dışına gönderdiğimiz miktardır. Yani birçok ihracatçı firma buradan aldığı kirazları yurt dışına gönderiyor. Yaklaşık 20 bin tonluk üretimin büyük bir kısmı bu firmalar aracılığıyla ihraç ediliyor. Öte yandan ihracat yaptığımız ülkeler bizden kirazın kırmızı olmasını istiyor çünkü siyahlaşan kiraz yolda çökme yapıyor. Bu yüzden üreticimizden ricamız, kirazlarını Türk bayrağı renginde bize getirmeleridir."

Son Güncelleme: 09.07.2018 10:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.